Całkowite zaćmienie Księżyca

2015-09-28

W nocy z 27 na 28 września na boisku Gimnazjum nr 1 w Rybniku spotkało się kilkudziesięciu uczniów oraz absolwentów szkoły. Okazją do spotkania były obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca. Do dyspozycji uczniów były dwa teleskopy astronomiczne oraz lornetki. Zjawisko rozpoczęło się kilka minut po godzinie trzeciej a zakończyło wraz ze wschodem słońca.

Zaćmienie Księżyca możemy obserwować, gdy w jednej linii ustawią się trzy ciała niebieskie: Słońce, Ziemia i Księżyc. Wyjątkowość tegorocznego zjawiska polegała na tym, że Księżyc w czasie zaćmienia znajdował się w perygeum, czyli w najbliższej odległości od Ziemi, która wyniosła tylko 357 tysięcy kilometrów. Dla uczniów gimnazjum wydawał się na niebie większy o około 10 procent.

Początkowo Księżyc zaczął nabierać czerwonej barwy, aby o 4:11 całkowicie zanurzyć się w cieniu naszej planety. Faza całkowitego zaćmienia trwała ponad godzinę.
Kolejnym zjawiskiem, na które przygotowują się uczniowie Gimnazjum nr 1 jest zakrycie gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, które będzie miało miejsce w nocy z 29 na 30 października.