Noc Naukowców Politechniki Śląskiej

2015-10-19

Jak co roku młodzież naszego gimnazjum miała okazję wziąć udział w Nocy Naukowców.

Tym razem młodzież wraz z opiekunami - Wiolettą Buczkowską-Pakos, Teresą Gomolą oraz Grzegorzem Przybyłą, udała się w deszczowy sobotni wieczór do Gliwic. 17-stego października Politechnika Śląską otwarła swoje drzwi dla przyszłych naukowców.

Przygodę z nauką młodzież rozpoczęła od pokazów z mechatroniki i zabawy z robotami oraz termowizją. Kolejną atrakcją było własnoręczne przeprowadzanie eksperymentów na Wydziale Chemii oraz udział w pokazie doświadczeń chemicznych. Efekty eksperymentów uczniowie mogli zabrać ze sobą.

W Centrum Nowych technologii uczestnicy wycieczki mogli obserwować oraz brać udział w eksperymentach fizycznych pt. "Zobaczyć - zapamiętać, dotknąć – zrozumieć".

Tegoroczna noc stała pod znakiem chemii, gdyż młodzież czekał pokaz pirotechniczny przygotowany przez Wydział Mechaniczny Technologiczny.

Następnie uczniowie odwiedzili Wydział Matematyki Stosowanej gdzie można było zapoznać się z historią kalkulatorów, suwaków logarytmicznych oraz komputerów. Uczniowie mogli zmierzyć się również na szachownicy z innymi uczestnikami Nocy Naukowców.

Na zakończenie czekały na wszystkich atrakcje przygotowane przez Bibliotekę Główną Politechniki Śląskiej: warsztaty teatralne oraz kurs szybkiego czytania.

Uczestnicy imprezy wrócili późną nocą do Rybnika. Już teraz z niecierpliwością zastanawiają się, jakie atrakcje będą na nich czekać za rok na kolejnej już przygodzie z nauką.