Wycieczka do Wrocławia

2015-10-23

22 października my, uczniowie klas 2e i 2f wyruszyliśmy na wycieczkę do Wrocławia.

Najpierw udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego. Udało nam się wejść do Afrykarium – niedawno otwartego budynku w ZOO. Podziwialiśmy tam faunę i florę Czarnego Lądu. Szczególnie zachwycił nas podwodny świat Afryki, który mogliśmy podziwiać niejako od wewnątrz, wędrując specjalnym, szklanym tunelem zbudowanym na dnie zbiornika. Nad naszymi głowami z gracją przepływały manaty, kotiki afrykańskie, płaszczki, olbrzymie żółwie, a nawet – o zgrozo! – rekiny i całe mnóstwo ryb. Widzieliśmy też bajecznie kolorowe koralowce. Potem zachwycaliśmy się ulotnym pięknem motyli. Daliśmy się też rozbawić małpom. Nasz respekt wzbudziły groźny tygrys i niedźwiedź. Wszyscy polubiliśmy też sympatycznego osiołka mieszkającego w zwierzęcym „dziecińcu”.  Następnym etapem podróży było zwiedzanie miasta. Podziwialiśmy piękną katedrę, spacerowaliśmy po urokliwym Ostrowie Tumskim. Spodobał nam się zwyczaj wieszania kłódek przez zakochanych na jednym z wrocławskich mostów. Zażywaliśmy też spaceru po malowniczym skwerze nad Odrą. Widzieliśmy budynki Uniwersytetu Wrocławskiego. Przechodziliśmy też obok starego więzienia. Na szczęście nie musieliśmy dzielić losu przebywającego tam, z kulą u nogi, krasnala... Na miejskich jatkach oglądaliśmy wykonany z brązu Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych, składający się z naturalnej wielkości figurek trzody i drobiu. Niektórzy z naszych kolegów próbowali nawet ich dosiadać... Widzieliśmy też Jasia i Małgosię, czyli dwie średniowieczne kamieniczki przy kościele świętej Elżbiety. Spotkaliśmy też kilka krasnali, które na stałe już zamieszkały w tym mieście. Spacerowaliśmy po jednym z największych rynków Europy. Obejrzeliśmy ratusz i pomnik Aleksandra Fredry. Rozszyfrowaliśmy (z pomocą przewodnika) symbole w herbie miasta. Obejrzeliśmy ponadto średniowieczny pręgierz i stary zegar miejski. Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w budynku Panoramy Racławickiej. Malowidło ilustrujące przebieg najsłynniejszej bitwy kościuszkowskiej zrobiło na nas duże wrażenie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do autobusu, który zawiózł nas do Rybnika. Już teraz, dzielnie wykonując obowiązki szkolne, śnimy o następnej, równie udanej wyprawie...

(korekta - p. Aleksandra Stężała)