Święto Dyni!

2015-11-08

2 listopada odbył sie w naszej szkole Festiwal Dyni w celu promowania tego bardzo zdrowego warzywa. Jak się po raz kolejny okazało: Zdrowie Zawsze Idzie w Parze z Dobrą Zabawą!!!!!

Dynia to bogate źródło beta-karotenu, przeciwutleniaczy, witaminy C i kwasu foliowego. Zawiera witaminy z grupy B i związki mineralne: żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor i cynk. Ponadto w dyni znajdują się węglowodany, białko i śladowe ilości tłuszczu, jest łatwostrawna i niskokaloryczna.

W tygodniu poprzedzającym ten dzień uczniowie mogli przynosić lampiony z dyni, które zostały zaprezentowane na schodach wewnętrznych przy wejściu głównym do szkoły. Kreatywność naszych gimnazjalistów nie znała granic – znalazły się tam dynie z wyciętymi duszkami, śmiesznymi minami, klasyczne lampiony oraz dynie zdobione
(np.  nietoperzami).  Niestety, wystawa ta nie przetrwała zbyt długo ze względu na "kruchość materiału" z którego wykonano eksponaty. Najciekawsze lampiony zostały jednak wyrożnione, a ich twórcy otrzymali nagrody. Zaś w domowych kuchniach powstały pyszne i zdrowe dania z dyni.

Kolejnym elementem Festiwalu Dyni były pomarańczowe stroje. Uczniowie i nauczyciele mogli w tym dniu nosić jakiś element ubrania w tym kolorze. W szkole zrobiło się więc przyjemnie kolorowo i wesoło.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i była doskonałą okazją do pokazania ukrytych talentów naszej młodzieży a także do posmakowania w domu pysznych, zdrowych i nietrudnych w wykonaniu dań.