Maraton pisania listów

2015-12-07

W miniony weekend 4-5 grudnia 2015 w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów

Uczniowie w godzinach 20.00 – 8.00 walczyli o prawa człowieka. W czasie każdej edycji Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. W tym roku napisaliśmy 282 listy.

Organizatorką szkolnej części akcji po raz kolejny była pani Bogumiła Michalewska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. W nocnej opiece nad uczestnikami Maratonu dzielnie wspierały ją panie: Marta Zinkowska, Agata Geisler i Izabela Faksa.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który był skazany na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.

Albert Woodfox z USA - uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar - malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, którym próbowaliśmy pomóc podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których pisaliśmy, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te są również dostępne dla wszystkich uczestników i uczestniczek Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbywa.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku akcja odbywa się już po raz szesnasty. W naszej szkole pisaliśmy listy po raz trzeci. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie.

W ubiegłym roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce napisano ponad 268 000 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Patrząc na zaangażowanie uczestników Maratonu już dziś można złożyć deklarację, że w przyszłym roku znów będziemy pisać!