Dzień otwarty szkoły

2016-03-09

8 marca gościliśmy szóstoklasistów, ich nauczycieli oraz rodziców.

Kandydatów do naszej szkoły czekało w tym dniu wiele atrakcji. Judocy oraz uczniowie uprawiający siatkówkę przygotowali dla nich spektakularny pokaz swojej sprawności fizycznej. Miłośnicy języka angielskiego stworzyli łudząco podobne do oryginałów makiety słynnych budowli europejskich i amerykańskich. Pasjonaci języka niemieckiego przygotowali grę obrazkową rozszerzającą znajomość słownictwa tego języka. Badacze historii zaprezentowali wykonane przez siebie piękne (i mądre) księgi na temat historii Rybnika. Prace te powstały w ramach innowacji pedagogicznej – Rybnik – dawniej i dziś – edukacja regionalna w szkole gimnazjalnej. W sali fizycznej na gości czekały dziwy takie, jak determinacją przeciskające się przez wąską szyjkę do wnętrza probówki jajko, nietonąca w wodzie płyta CD, czy substancja mająca zarówno właściwości cieczy, jak i ciała stałego. W pracowni biologicznej, dzięki „chirurgom amatorom” (brrr) szóstoklasiści zobaczyli jak wyglądają tkanki i organy zwierzęce. Dowiedzieli się również o przyczynach i skutkach miażdżycy. Słuchali ponadto głosów różnych dzikich zwierząt – łosia, nietoperza i rysia. W sali nr 5 –w królestwie matematyki – goście układali ciekawe wzory z drewnianych i plastikowych klocków różnego kształtu. Tam też otrzymali kolorowe smycze na pendrive’y. W bibliotece szkolnej mieli okazję zagrać w planszową grę czytelniczą. Z zainteresowaniem odkrywali też możliwości szkolnej pracowni informatycznej. Ciekawość przybyłych wzbudziły też propozycje starszych kolegów - chemików. Liczne, widowiskowe doświadczenia zrobiły duże wrażenie na obserwatorach. Szczególnie w pamięć zapadła im rosnąca na ich oczach „pasta dla słonia”, wypalone w papierze koło, czy widowiskowo dymiąca „chemiczna lokomotywa”. Zadowoleni zwiedzający zostawili w kronice swoje sympatyczne wpisy i obiecali (przynajmniej niektórzy), że powrócą do Gimnazjum nr 1 już we wrześniu. Dziękujemy im za odwiedziny i …trzymamy za słowo!!!

Julia Kochanowska, kl. 3c

(op. p. A. Stężała)