Feromony - w pułapce miłości

2016-03-03

3 marca odbył się w Naszej Szkole drugi z zaplanowanych wykładów w ramach zajęć Akademii Uczniowskiej. Tym razem zajęcia dotyczyły zagadnień chemicznych,
a tematem były feromony.

W spotkaniu uczestniczyli głównie uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, którzy mieli możliwość usłyszenia wielu ciekawych informacji na temat tej nowo odkrytej i ciągle jeszcze w wielu obszarach zagadkowej grupy związków chemicznych. Poznali funkcje różnych grup związków semiochemicznych, gruczoły w których powstają oraz sposoby przekazywania informacji chemicznej pomiędzy organizmami zwierzęcymi, roślinnymi, a nawet mikroorganizmami.

Poznali też instynktowne, zakodowane gatunkowo reakcje na działanie substancji feromonalnych, które dla wielu mniej znanych gatunków są często zaskakujące, natomiast dla naszych domowych pupili są dobrze znanymi pozostałościami ewolucji. Oczywiście wielkie zainteresowanie uczniów budziły związki infochemiczne oddziałujące na ludzi... Ciekawość ta nie do końca jednak mogła zostać zaspokojona, gdyż poznanie feromonów ludzkich stanowi jeszcze w dziedzinie chemii wielką nierozwiązaną zagadkę...