76 rocznica Zbrodni Katyńskiej

2016-04-08

8 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, Rodzin Katyńskich, Kuratorium, Związku Piłsudczyków, Policji i Straży Pożarnej, Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Muzeum w Rybniku. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w Katyniu nauczycieli naszej szkoły. Odczytany wiersz Feliksa Konarskiego „Katyń” przypomniał zebranym, że „pamięć nie dała się zdradzić”. Później poczty sztandarowe i przybyli goście udali się na salę gimnastyczną w celu wysłuchania przygotowanego na tę okoliczność patriotycznego repertuaru słowno-muzycznego. Dyrektor Muzeum w swym przemówieniu podkreślił, że zabitym w kwietniu 1940 roku żołnierzom polskim nie dane było walczyć – honorowo zginąć śmiercią żołnierską. Zostali zamordowani bez szansy na obronę. Przypomniał, że rzadko w jednym miejscu (np. na polu bitwy) ginie tysiące oficerów. Uświadomił zebranym, że tychże oficerów bardzo brakowało później w walczącej o wolność podziemnej armii polskiej. Brakowało ich również w czasach powojennych. Młodzież za pośrednictwem poezji wyraziła prawdę, że „kula nie pozwoliła kochać i tworzyć”. Podniosły nastrój spotkania rocznicowego wzmacniały pieśni i muzyka instrumentalna. Dzięki recytowanej przez uczniów poezji pojawiło się dramatyczne pytanie: „Jaka myśl przeszyła Ci czaszkę?”. Zastanawiano się, czy na pewno nie było żadnych świadków zbrodni. Zadano retoryczne pytanie: czyż takim świadkiem nie było niebo? Obecnych wzruszyła apostrofa do Matki Bożej ujmującej w dłonie szczątki, przytulającej przestrzeloną głowę. Prezentacja slajdów z filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy pomogła uzmysłowić młodszym uczestnikom akademii ogrom zbrodni – 15 tysięcy zamordowanych mężów, synów, ojców. Goście wyrazili swą wdzięczność za zorganizowanie akademii i podkreślili potrzebę pielęgnowania pamięci o Golgocie Wschodu. Podkreślali, że przez wiele lat przekazywanie informacji na ten temat było oficjalnie zakazane. Zostawili przesłanie, aby młode pokolenie nie dopuściło do powrotu tak strasznych dni. Pani Dyrektor, żegnając zebranych zaapelowała, byśmy wszyscy uczyli się mądrego patriotyzmu i poszanowania drugiego człowieka. Wówczas możemy mieć nadzieję, że przyszłe pokolenia nie będą się nienawidzić. Obyśmy umieli skorzystać z tego przesłania!