Noc Naukowców 2016

2016-10-10

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to coroczne wydarzenie przybliżające młodzieży tajniki nauki w nietypowy sposób. Po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w tej imprezie uczniowie naszego gimnazjum pod opieką mgr Wiesławy Koreckiej-Widenka, mgr Wioletty Buczkowskiej-Pakos oraz mgr Grzegorza Przybyły.

Spotkanie z naukami przyrodniczymi rozpoczęliśmy od odwiedzenia Centrum Edukacyjno-Kongresowego, gdzie rozmawialiśmy z twórcami pojazdów z napędęm eletryczno-wodorowym oraz braliśmy udział w pokazach doświadczeń przygotowanych przez firmę Tauron dotyczących energii.

W Centrum Nowych Technologii uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych bioinżynierii. Poznali w jaki sposób bada się biomechanikę sportowców oraz zmierzyli się w konkursie inżynierii ekstremalnej, którego celem było zbudowanie najbardziej wytrzymałej konstrukcji z patyczków. W konkursie tym zwyciężyła drużyna z klasy sportowej 1a w składzie: Maciej Golda, Sebastian Kołowrot, Szymon Kuczera, Patryk Legierski oraz Adrian Ścieszka. Ich pozornie prosta konstrukcja była w stanie wytrzymać obciążenie 17kg! W konkursie tym trzecie miejsce zajęła również uczennica naszego gimnazjum Agata Kałuża.

Kolejną atrakcją był udział w pokazie doświadczeń fizycznych pt. Zobaczyć - zapamiętać, dotknąć - zrozumieć. W pokazie tym czynnie brali udział uczniowie naszej szkoły doświadczając zasady zachowania pędu, zjawiska bezwładności czy też mając kontakt z ciekłym azotem. W opinii większości uczniów była to największa atrakcja tegorocznej Nocy Naukowców.

Kolejnym punktem programu był Wydział Matematyki Stosowanej na którym mialiśmy okazję poznać historię kalkulatorów, dowiedzieć się czym są fraktale oraz pograć na komputerach w gry logiczne i zmierzyć się z żywymi przeciwnikami przy szachownicy.

Ostatnim wydziałem Politechniki Śląskiej, który zwiedziliśmy był Wydział Elektryczny na którym poznaliśmy tajniki druki 3D oraz źródła energii elektrycznej.

Młodzież naszej szkoły wzbogacona nowo nabytą wiedzą, późnym wieczorem wróciła do Rybnika, gdzie czekali na nich rodzice ciekawi relacji dzieci z wycieczki. Mamy nadzieję, że za rok Noc Naukowców zgromadzi równie liczną grupę uczniów.

GP