Święto naszych nauczycieli

2014-10-20

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Pani Dyrektor witając zgromadzonych gości i uczących nas nauczycieli sparafrazowała słowa Sokratesa: „Niczego nie nauczą mnie kwiaty ani drzewa, lecz tylko drugi człowiek”. Przypomniała, że celem współczesnej szkoły jest dobre wykształcenie i wychowanie współczesnego pokolenia. Zaznaczyła, że taki sam cel przyświecał już Komisji Edukacji Narodowej. Naszkicowała sylwetkę dobrego nauczyciela jako człowieka z pasją, który potrafi zrozumieć młodego człowieka i go zainspirować. Wyraziła wdzięczność nauczycielom i pracownikom Oświaty za ich trud, jednocześnie życząc im poczucia spełnienia zawodowego. Nie kryła też radości z powodu obecności emerytowanych pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wręczenia Nagród Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom. Gratulacje przekazano również osobom, które otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta oraz Medal Mikołaja z Rybnika. Część artystyczną uświetniły popisy wokalne i taneczne uczniów Gimnazjum nr 1. W jednym ze skeczów dowiedziono niezbicie, że w murach tejże placówki przebywają święci...i są to (oczywiście) wyłącznie nauczyciele. Podano również zabawne wskazówki jak odróżnić ucznia od nauczyciela (co jest konieczne, by zwierzenia na temat szkolnych kłopotów nie wpadły przypadkiem do niepowołanych uszu). Kabaret „Przybyli” wystawił pouczający skecz o działającej w podziemiu, ukrywającej się przed człowiekiem przyrodzie. Byliśmy też świadkami przekornej rozmowy dwóch aniołków niby to pod niebiosa wychwalających „raj” do którego codziennie uczęszczają – szkołę. Wreszcie wygłoszono mowę pochwalną obejmującą nauczycieli wszystkich przedmiotów. O humorystycznym wydźwięku tejże laudacji niech świadczy fakt, że na przykład chemikom podziękowano za ... robienie H2O z mózgów biednej młodzieży, matematycy zostali zaś wyróżnieni za sprowadzanie wszystkiego do wspólnego mianownika. Po zakończeniu akademii pani Dyrektor wyraziła radość z powodu obfitości uczniowskich talentów. Zachęciła też młodych artystów do wykorzystywania uzdolnień w celu godnego reprezentowania szkoły. Prowadzący akademię przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali gościom i nauczycielom za przybycie życząc wszystkim wiele uśmiechu, słońca i radości w świątecznym dla nich dniu. Do powyższych życzeń przyłączają się wszyscy uczniowie szkoły!
Julia Kochanowska kl. 2c
(op. p. Aleksandra Stężała)