Akademia Katyńska

2017-04-12

W piątek 7 kwietnia w naszej szkole uczczono 77 rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Członkowie Rodzin Katyńskich oraz przedstawiciele zaproszonych na tę uroczystość gości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w Katyniu nauczycieli Szkoły Powszechnej, która mieściła się w budynku obecnego Gimnazjum nr 1: Alojzego Borowca, Antoniego Janika i Jana Skoczenia. Następnie odbyła się akademia poświęcona zamordowanym w Katyniu. Uczniowie na tle prostej, lecz poruszającej dekoracji – drewnianych krzyży i mogił -przypomnieli jak ogromną stratą dla Polski było wymordowanie jej elit. Później z przejęciem odczytywali fragmenty autentycznych listów żołnierzy polskich z Kozielska i inne dokumenty dotyczące Zbrodni. Deklamowali też utwory poetyckie odzwierciedlające tragizm i grozę wydarzeń z kwietnia 1940 roku, kiedy „tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję i miłość (…) jednym strzałem w tył głowy”. Wychodzący z Uroczystości goście wpisywali się do Kroniki szkolnej, zaś skromny poczęstunek stał się dla nich okazją do wyrażania własnych refleksji dotyczącej tak ważnej dla Polaków rocznicy.