Dzień Rybnika

2017-06-02

Ojczyzna to kraj dzieciństwa

Miejsce urodzenia

To jest ta mała najbliższa Ojczyzna

T. Różewicz

W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Rybnik dawniej i dziś – edukacja regionalna w szkole gimnazjalnej” 1 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Rybnika”.

Wyjątkowym gościem spotkania była Pani Anna Stronczek – „Ślązaczka Roku 1995”, zakochana w tym, co śląskie, przekazująca młodzieży ponadczasowe wartości związane z przywiązaniem do Małej Ojczyzny. Pani Stronczek pięknie opowiadała o tradycji, języku i obyczajach śląskich. W prezentacji wykorzystała namalowane przez siebie obrazy.

Bawiła młodzież gwarą śląska – dla wielu z nich trudną do zrozumienia. Dla uczniów była to wspaniała lekcja historii regionalnej.

Ponadto, w ramach zajęć innowacyjnych, pani Bożena Tokarz przeprowadziła dla klasy If oraz dla klas drugich lekcje związane z historią Rybnika.

Bożena Tokarz