Tydzień Edukacji Informatycznej 4-10 XII 2017 - Godzina Kodowania

2017-12-04
W poniedziałek 4 grudnia rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Edukacji Informatycznej, którego główną inicjatywą jest Godzina Kodowania, trwająca faktycznie cały rok 7/24.

Nasza szkoła bierze udział w V edycji ogólnopolskiego programu  Mistrzowie Kodowania, a w ramach pilotażu programowania realizowana jest innowacja pedagogiczna: "Informatyka z duszkami - proGRAmowanie w Scratchu".  W tym tygodniu wszyscy nasi uczniowie spędzili nie jedną, ale nawet kilka godzin na zabawie z kodowaniem. Część z nich kodowała w Scratchu, niektórzy z Lightbotem, a część po prostu pomagała zebrać królikowi marchewki na stronie Google'a :)

Wszyscy świetnie się bawili.

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Na polskiej stronie tej inicjatywy zamieszczone są  m.in. statystyki popularności tej inicjatywy wśród uczniów  i nauczycieli w naszym kraju. Liczby są IMPONUJĄCE.
W Godzinie Kodowania można tak naprawdę uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie.
Mottem na stronie https://code.org. jest: Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki (computer science) - Hadi Portavi, inicjator Godziny Kodowania.

W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.