Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2018-05-03

W piątek 27 kwietnia odbyła się akademia z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Podkreślono doniosłą wagę tego aktu dla zagrożonej zaborami, osłabionej Polski oraz nadzieje, jakie z ową pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją wiązało stronnictwo patriotyczne. Przypomniano, że polska ustawa zasadnicza znosiła m.in. szkodliwą praktykę liberum veto oraz wolną elekcję na rzecz monarchii dziedzicznej, co miało na celu umocnienie państwa. Możemy być dumni z tego osiągniecia naszych przodków oraz z ich gotowości do rezygnacji z własnej "złotej wolności" ze względu na dobro ojczyzny. Szkoda tylko, że dokument ten "stanowił ostatnią wolę ginącej Rzeczpospolitej". Wystąpienie rocznicowe przygotowali uczniowie klas IIe, IIf, IIg pod opieką pani Bożeny Tokarz.
> Dziękujemy za tę ciekawą lekcję historii!