78 rocznica Zbrodni Katyńskiej

2018-04-16

Miejskie uroczystości w naszej szkole

W piątek 13 kwietnia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 w Rybniku zorganizowano miejskie obchody 78 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele władz miasta, Rodzin Katyńskich oraz Związku Piłsudczyków złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nauczycieli tej placówki zamordowanych w Katyniu. Następnie wszyscy udali się na akademię. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły zebrani mieli okazję przypomnieć sobie dramatyczną historię wymordowania polskich elit przez najeźdźców ze Wschodu. Żołnierze polscy nie mieli szans, by polec w równej walce. Zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy. Zgładzony został kwiat polskiej inteligencji, w tym również nauczyciele naszej szkoły.  Przewodnicząca Rodzin Katyńskich w Rybniku wręczyła na ręce Pani Dyrektor książkę zawierającą nowe informacje na temat wydarzeń z kwietnia 1940 roku. Podziękowała też całej społeczności szkolnej za pamięć i organizację uroczystości rocznicowych. Przewodniczący Związku Piłsudczyków podkreślił, że Zbrodnia Katyńska była sowiecką odpowiedzią na "Cud nad Wisłą" oraz fundamentem utworzenia komunistycznej Polski. Przypomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow z 23 VIII 1939 roku zakładającym podział Polski pomiędzy dwóch agresorów.
W części artystycznej młodzież zaprezentowała poezję, liryczne modlitwy "za kraj, który w męce", odczytała fragmenty listów z obozów jenieckich w ZSRR, a nawet dokumentów bolszewickich dotyczących omawianych wydarzeń. Młodzi ludzie wymienili miejsca zbrodni, takie  jak Katyń, Charków czy Miednoje. Poinformowali też, że wiele innych wciąż pozostaje nieznanych. Dodatkowo zaprezentowali relację z inspekcji PCK w Katyniu zawierającą m.in. opis grobów i mundurów polskich. Przypomnieli zebranym o wieloletnim funkcjonowaniu tzw. kłamstwa katyńskiego, według którego zbrodni tej mieli się dopuścić Niemcy. Podkreślili, że Katyń  jest symbolem wszystkich pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Zaapelowali, by nie puścić ich ofiary w niepamięć ponieważ "Kiedy pamięć ludzka zawodzi - dalej mówią kamienie".