KLASA II A (2019/2020)

Dziś udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej. Było to nasze ostatnie wyjście w tym roku szkolnym. W bibliotece Pani opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała działy dla z książkami, zapoznalismy się również z procedurami zapisania się do biblioteki. Braliśmy udział w warsztatach, wcieliliśmy się w detektywów i szukaliśmy ukrytych kopert z zadaniami. Na koniec Pani przeczytała nam krótka książkę. Było super!

31.05 Dzień Sportu
Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano Dzień Sportu. Razem z kolegami z klasy 1B i 2 A braliśmy udział w rozgrywkach sportowych. Startowaliśmy w różnych konkurencjach. Na koniec okazało się, że uzyskaliśmy remis – ale i tak zabawa była przednia.
Dodatkową atrakcją było spotkanie ze strażakami z OSP w Rybniku – Gotartowicach. Zaproszeni goście pokazali nam wyposażenie ratunkowe każdego wozu strażackiego oraz odpytali z wiedzy, którą nabyliśmy do tej pory podczas różnych spotkań z ciekawymi ludźmi oraz naszych zajęć w klasie. Strażacy szczegółowo omówili wyposażenie wozu strażackiego, ale i tak największą atrakcją było… lanie wody.

Żywa lekcja przyrody – spotkanie z gadami

 

 

15.05. Spotkanie ze strażakiem

Pan Leszki Sacharczuk – strażak pracujący na co dzień w PSP w Rybnik- przypomniał nam najważniejsze zasady postępowania w razie niebezpieczeństwa. Sprawdził naszą wiedzę na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz przepytała ze znajomości nr alarmowych. Na koniec spotkania mogliśmy zobaczyć i przymierzyć elementy wyposażenia strażaka, np. maskę oraz hełm.

 

 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Z tej okazji zajrzęliśmy współnie do bocianiego gniazda i stołówki, zmierzyliśmy wagę i wielkość bociana,poznaliśmy historię bociana, który nie umiał łowić żab, dowiedzieliśmy się po co zwierzętom umiejętność kamuflażu? Na koniec sami zmieniliśmy się na chwilę w bohaterów spotkania. Bawiliśmy się świetnie.

 Nadal bierzemy udział w projekcie Kino Szkoła. Tym razem obejrzeliśmy
film pt. "Traktorek Florek " . Pomocnikiem prowadzącego zajęcia został Wiktor.

pdf
332901

Od początku roku regularnie czytamy książki. Co dwa miesiące opisujemy w zeszytach lektur o czym czytaliśmy. Najlepsi dostają oceny, a każda przeczytana książka to kolejne jabłko na drzewie. W ciągu roku zebraliśmy sześć koszy, a każdy kosz mieści zbiór z jednej jabłoni.

Oto trzy z sześciu naszych drzewek. W sumie zebraliśmy 370 jabłek! ( na szóstym drzewku było ich aż 113)

Podczas zajęć technicznych wykonaliśmy akwarium i uzupelnilismy je własnoręcznie wykonanymi rybkami oraz innymi mieszkanacmi podwodnego świata.

Nasze prace plastyczne :

Makieta farmy – powstała z różnych materiałów plastycznych, dzieci zadbały o najmniejsze szczegóły tj. woda i jedzenie dla psów i kotów, siano, marchewki, a nawet błoto dla świnek.

Na święta wielkanocne przygotowaliśmy ozdobę świątecznego stołu w postaci koszyczka- zajączka

 

Wizyta młodszych koleżanek i kolegów z Przedszkola nr 10, na których wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące zwierząt mieszkających na wsi. Pokazaliśmy tez młodszym kolegom naszą szkołę – zajrzeliśmy do biblioteki, świetlicy oraz na salę gimnastyczną. Nas koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcie.

 

Na zajęcia plastyczno techniczne zaprosiliśmy klasę 1b, z którą wspólnie wykonaliśmy tulipany oraz bazie

 

W oczekiwaniu na wiosnę powstały pierwsze gałązki z pąkami małych białych kwiatów, bociany, bazie, tulipany oraz gniazdka z małymi pisklętami.

Warsztaty pierwszej pomocy „Pluszakowe pogotowie”

Dzieci podczas spotkania ćwiczyły jakie informacje należy przekazać przez telefon podczas wzywania pomocy, następnie na pluszowych misiach, fantomach z nowoczesnym systemem QCPR mogły spróbować wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, zakładały opatrunek pluszowym pacjentom, a na koniec zobaczyły co się znajduje w torbie medycznej. Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał dyplom „Małego ratownika”. Zajęcia zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.

 

Zawody sportowe „Pierwszak też potrafi”
19 marca w Zespole szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Rybniku odbyły się zawody sportowe dla klas pierwszych. Dziesięcioro uczniów z naszej szkoły z klas 1 A i 1 B dzielnie reprezentowało naszą szkołę.

 

 Uczestniczymy w konkursach i zdobywamy nagrody:

 

Pierwsze oznaki wiosny :

Laureaci konkursu:

 

Magdalena Bulandra

 

Karol Muras

 

Emilia Skowronek


Najładniejsza kartka wielkanocna

 

Magdalena Bulandra

 

Wspomnienia z ferii

 

1 miejsce Wiktor Bielowski

Maska karnawałowa

1 miejsce Magdalena Bulandra

Wspomnienia z Brzechwolandii

 

W kategorii klas pierwszych:
1-sze miejsce zajęła Marysia Sławek
2-gie miejsce Magda Bulandra
3- cie miejsce Emilka Skowronek

 

 31 stycznia okazywaliśmy sobie życzliwość świętując Dzień Przytulania

 Pamiętaliśmy o Dniu Babci i Dziadka. Magda Bulandra wykonała dla nich laurkę.Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a Magda dostała nagrodę.

 kartki na Boże Narodzenie,  spodobały się jurorom konkursu.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Magdalena Bulandra
  • Victoria Wietecha
  • Adam Langer

 Udowodniliśmy też,że znamy Bożonarodzenbiowe zwyczaje.
Quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia.

Udział i dyplomy dla całej klasy.

Wycieczka do zabytkowej Kopalni Luiza, podczas której dzieci poznały narzędzia i pracę górników. Miały również okazję samodzielnie spróbować swoich sił w wydobyciu czarnego złota, jechać kolejką oraz spotkać świętą Barbarę, która wszystkich poczęstowała śląskimi szklokami o owocowym smaku. Nas koniec wszyscy uczestniczyli w konkursie plastycznym.

 

Regularnie bierzemy udział w projekcie „Kino Szkoła”. Każdy seans poprzedzany jest rozmową o emocjach i wartościach.

 

Lekcje w-fu nie są u nas nudne i monotonne poza zajęciami w salach gimnastycznych czasami tańczymy zumbę w sali i doskonale się przy tym bawimy!

Przedstawiliśmy jasełka dla rodziców oraz zaprezentowaliśmy swoje umiejętności aktorskie całej szkole i zaproszonym gościom.

Na koniec wspólne z rodzicami wykonaliśmy kartki bożonarodzeniowe.

 

 

Bierzemy aktywny udział w projekcie "Szkoła na widelcu" temat "Ryba na wigilijnym stole"

 

Przygotowania do świąt trwają- nasze kochane mamy Zuzi i Wiktora ufundowały nam choinkę oraz ozdoby. My sami również przygotowaliśmy papierowe łańcuchy oraz bombki.

Wspólnie z naszą panią ozdobiliśmy również korytarz wykonując bałwanki i renifery.

 

Zdrowe śniadanie dla Mikołaja


Wyróżnienia

Maria Sławek

Wirginia Kosińska

 Z okazji Dnia Pluszowego Misia wykonaliśmy maskotki z odpadów, ucząc się przy tym zasad ekologii. Najładniejszy okazał się Miś Magdy Bulandra.

 

Wycieczka do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach, gdzie dzieci zapoznały się z tradycjami śląskimi i śpiewem. Samodzielnie przygotowały sobie kanapki ze smalcem lub dżemem, a po nabraniu sił każdy uczestnik wybrał sobie strój i doskonale bawił się na balu karnawałowym.

 

Dzień Patriotyczny
Wspólnie świętowaliśmy obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości Polski. Na zajęciach technicznych wykonaliśmy kokardy narodowe i ozdobiliśmy nimi naszą salę. W galowych strojach uczestniczyliśmy w akademii, przygotowanej przez naszych starszych kolegów. Razem z nimi odśpiewaliśmy także o godzinie 11.11- ście hymn naszego kraju. I szło nam to bardzo dobrze, wszyscy nas słyszeli.

Braliśmy udział w tygodniu kodowania

Pasowanie na czytelnika.

Uczniowie klas pierwszych i drugiej musieli się wykazać znajomością bohaterów bajek i książek oraz rozwiązać różne zadania. Ze wszystkimi poradziliśmy sobie bardzo dobrze, dlatego też mogliśmy złożyć ślubowanie. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom pasowania na czytelnika i słodycze, sprytnie ukryte w piniacie.

 

Odżywiamy się zdrowo i przygotowaliśmy śniadanie dające moc

 

z autorem Waldemarem Cichoniem, na którym poznaliśmy historię niezwykłego kota Cukierka.

z fotografką Sylwią Wlazło, na którym dzieci poznały tajemnice pracy fotografa. Mogły również zapoznać się z aparatem jakiego używano dawniej i dziś. Na pamiątkę zostały wykonane zdjęcia

 

W konkursie czytelniczym Gang Słodziaków – co prawda nie zwyciężyliśmy, ale nasz trud doceniono i prace można oglądać pod adresem: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/galeria-prac/praca/?id=5446.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom.
Dodatkowo został przeprowadzony konkurs klasowy, w którym nagrodzono najlepszych czytelników.

 

Pasowanie na ucznia – wszyscy odświętnie ubrani złożyliśmy przysięgę przed dyrekcją szkoły. Każdy z nas otrzymał ufundowane przez rodziców „tyty” wypełnione smakołykami.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej