KLASA II B (2019/2020)

Drugie półrocze było nie mniej pracowite niż pierwsze.

To prawda – nadeszły wakacje. Tak szybko zleciał cały rok ciężkiej pracy – wszyscy dzielnie uczyliśmy się i staraliśmy z całych sił. Teraz udamy się na wakacje a we wrześniu znowu się spotkamy, ale już w drugiej klasie.


WSZYSTKIM UCZNIOM, KOLEŻANKOM I KOLEGOM
ORAZ NASZYM NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM NASZEJ SZKOŁY
ŻYCZYMY
SŁONECZNYCH, RADOSNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!
DO ZOBACZENIA!!!

18.06.
Wielkimi krokami zbliża się święto Taty – dla nich także wykonaliśmy prezenty. Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta

14.06 Rozgrywki Euro
Dziś w naszej szkole wielki turniej piłki nożnej. Nasza klasa brała udział w ciężkim meczu z 2A. Nasi starsi koledzy na boisku okazali się lepsi – ale my także atakowaliśmy ich bramkę i nie dopuściliśmy, żeby wszystkie akcje zakończyły się zdobyciem kolejnego gola. W naszej trudnej walce dzielnie dopingowały nas dziewczyny. Zobaczcie sami…

7.06. Konkurs recytatorski „Wiersze naszych poetów”
W ciągu roku bierzemy udział w różnorodnych konkursach – tym razem recytowaliśmy wiersze. Z naszej klasy w konkursie wzięli udział: Julia, Dominik, Natalka T. i Hania. Natalka zdobyła trzecie miejsce, a pozostali koledzy – wyróżnienia. BRAWO!!!


Zdobywamy nagrody również i w innych konkursach – zobaczcie Emilkę, która zdobyła 2- gie miejsce w powiatowym konkursie legend oraz Oliwkę, Hanię i Karola, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Moje wymarzone wakacje” (na zdjęciu zabrakło Krzysia z powodu choroby)

04.06 Kino szkoła
Ostatni raz w tym roku szkolnym mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie Kino Szkoła. Dziś obejrzeliśmy film pt. : „Kuba Guzik ”, który pokazuje, że w wakacje i nie tylko, warto podróżować. Jednak podczas tych podróży, trzeba pamiętać również o swoim bezpieczeństwie. Po raz kolejny spędziliśmy miło czas, ucząc się podczas zabawy.

4.06. Zajęcia w PiMBP
Dzisiaj szukaliśmy skarbów w Bibliotece. Po zapoznaniu się z zasadami zachowania w bibliotece oraz rozkładem regałów otrzymaliśmy mapy. Na nich były zaznaczone miejsca, w których ukryto kopert z zadaniami. Podzieleni na grupy wspólnie szukaliśmy wskazówek aby następnie ułożyć puzzle i historyjkę obrazkową. Na koniec pani bibliotekarka odczytała nam przygodę czarnoksiężnika z wybranej książki dla dzieci. Wszystkim nam bardzo podobała się ta wyprawa – na pewno tam jeszcze wrócimy.

14.05 kolejny raz mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie Kino – Szkoła. Tym razem oglądaliśmy film pt.: „Traktorek Florek”. Dzięki niemu mogliśmy przekonać się, że współpraca jest bardzo ważna.04.06 Kino szkoła
4.06 Ostatni raz w tym roku szkolnym bierzemy udział  w projekcie Kino Szkoła. Dziś obejrzeliśmy film pt. : „Kuba Guzik ”, który pokazuje, że w wakacje i nie tylko, warto podróżować. Jednak podczas tych podróży, trzeba pamiętać również o swoim bezpieczeństwie. Po raz kolejny spędziliśmy miło czas, ucząc się podczas zabawy.

31.05 Dzień Sportu
Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole został zorganizowany Dzień Sportu. Razem z kolegami z klasy 1A i 2 A braliśmy udział w rozgrywkach sportowych. Startowaliśmy w różnych konkurencjach – raz wygrywali jedni, raz drudzy. Na koniec okazało się, że uzyskaliśmy remis – ale i tak zabawa była przednia.
Dodatkową atrakcją było spotkanie ze strażakami z OSP w Rybniku – Gotartowicach. Zaproszeni goście zademonstrowali nam wyposażenie ratunkowe każdego wozu strażackiego oraz odpytali z wiedzy, którą nabyliśmy do tej pory podczas różnych spotkań z ciekawymi ludźmi oraz naszych zajęć w klasie. Strażacy szczegółowo omówili wyposażenie wozu strażackiego, ale i tak największą atrakcją było… lanie wody.

Żywa lekcja przyrody – spotkanie z gadami 
Nic tak nie pozwala poznać przyrody jak bezpośrednie spotkanie z nią.

Dziś odwiedzili nas niezwykli przedstawiciele gadów- węże. Opiekun po kolei przedstawiał nam różne okazy, opowiadając o ich cechach charakterystycznych, zwyczajach, żywieniu oraz sposobie poznawania otoczenia. Każdy z nas mógł je dotknąć, a nawet wziąć na ręce. W trakcie prezentowania poszczególnych węży hodowca odpowiadał na nasze pytania i rozwiewał mity, jakie można usłyszeć o tych ciekawych zwierzętach.

26.05. Dzień Mamy
Każdy z nas chce, aby w ten wyjątkowy dzień jego mama czuła się szczęśliwa. Dlatego podczas zajęć przygotowaliśmy dla naszych mam prezent niespodziankę. Każdy z nas samodzielnie wykonał ozdobną szkatułkę – na pewno mamy będą zachwycone.
Kochane Mamy - Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta!!!

15.05. Spotkanie ze strażakiem
O bezpieczeństwie nigdy dosyć, dlatego spotkaliśmy się z Panem Leszkiem Sacharczuk – strażakiem pracującym na co dzień w PSP w Rybniku. Pan Leszek przypomniał nam najważniejsze zasady postępowania w razie niebezpieczeństwa. Poza tym odpytał nas dokładnie ze znajomości numerów alarmowych oraz sprawdził naszą wiedzę nt. bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Na koniec spotkania mogliśmy zobaczyć i przymierzyć elementy wyposażenia strażaka, np. maskę oraz hełm

 Na trzech jabłonkach wyhodowaliśmy wspólnie 206 jabłek!

Wizyta Ekoludków z Przedszkola nr 10 Sześciolatki od września będą już uczniami szkoły. Tradycyjnie na wiosnę odwiedzają klasy pierwsze by dowiedzieć się, jak to jest być uczniem szkoły. Z tego powodu nasza pani zaprosiła
do nas grupę Ekoludków. Razem sprawdzaliśmy nasza wiedzę na temat zwiastunów wiosny w przyrodniczym quizie, tańczyliśmy i śpiewaliśmy, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną. W maju na zaproszenie Ekoludków pójdziemy odwiedzić ich przedszkole, bo lubimy wspólne zabawy i zajęcia.

Dzień kobiet - 8 marca
 Z pomocą naszych mam z Rady Rodziców przygotowaliśmy małą niespodzianką dla naszych koleżanek z klasy z okazji Dnia Kobiet – bransoletki, gumki do włosów i słodkie mamby. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DZIEWCZYNY!!!!

Dzień Sportu
2 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Na sali gimnastycznej bawili się razem uczniowie klas pierwszych oraz sześciolatki z zaprzyjaźnionych przedszkoli. W tym roku odwiedziły nas Tygryski z Przedszkola nr 11 oraz Ekoludki z Przedszkola nr 10. Rywalizowaliśmy w różnych konkurencjach, jednak na końcu czekała na wszystkich uczestników miła niespodzianka – każda z drużyn otrzymała grę, dyplom uczestnictwa oraz słodki poczęstunek. Dodatkowo dla Przedszkolaków, starsi uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły przygotowali płytę - słuchowisko z bajkami. Zabawa była przednia i przedszkolaki już zapowiedziały swój udział w kolejnym takim dniu. Do zobaczenia!

Warsztaty pierwszej pomocy „Pluszakowe pogotowie” 1 kwietnia 

Pluszakowe Pogotowie II odwiedziło Szkołę Podstawową z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza w Rybniku.
Druga edycja akcji dla najmłodszych zawitała do uczniów z rybnickiej podstawówki. Dzieci podczas spotkania ćwiczyły jakie informacje należy przekazać przez telefon podczas wzywania pomocy, następnie na pluszowych misiach,
a później na fantomach z nowoczesnym systemem QCPR mogły spróbować wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, w dalszej części warsztatów zakładały opatrunek dzielnym pluszowym pacjentom, a na koniec zobaczyły co się znajduje w torbie medycznej. Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał dyplom „Małego ratownika”. Zajęcia zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.

 

Zawody sportowe „Pierwszak też potrafi”
19 marca w Zespole szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Rybniku odbyły się zawody sportowe dla klas pierwszych. Dziesięcioro uczniów z naszej szkoły z klas 1 A i 1 B dzielnie reprezentowało naszą szkołę. A to jak przebiegały zawody możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Co robiliśmy w pierwszym półroczu 2018/2019?

Naprawdę dużo się wydarzyło:

Przedstawienie ”Podróż do Brzechwolandii”
Wiersze Jana Brzechwy są naszą lekturą a poza tym są śmieszne i bardzo lubiane przez dzieci. Z tego powodu wybraliśmy się całą klasą do Teatru Ziemi Rybnickiej na spektakl „Podróż do Brzechwolandii” w wykonaniu Polskiego Teatru Narodowego z Wrocławia. Zachwyceni grą aktorów długi czas po spektaklu wspominaliśmy wiersze oraz piosenki, które nauczyli nas aktorzy ze sceny.

Balik karnawałowy 4  lutego zgodnie z tradycją odbył się balik karnawałowy. Część z nas przygotowała sobie ciekawe przebrania. Bawiliśmy się razem z kolegami z innych klas a całą imprezę prowadziły panie z zespołu Majery.

Dzień przytulania
31 styczeń to Dzień Przytulania. W naszej szkole uczymy się jak być koleżeńskim i uczynnym, a także jak okazywać życzliwość na co dzień. Ale taki dzień wyjątkowy dzień był okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z kolegami i przyjaciółmi.


Nasze prace
W ciągu całego roku dbamy o wystrój naszej sali. Wykonujemy różne prace plastyczne, które pozwalają nam rozwinąć nasze talenty oraz utrwalają wiadomości, które poznajemy. Możecie podziwiać nasze prace w galerii zdjęć.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”,
Jak większość dzieci i my ulegliśmy urokowi biedronkowych Słodziaków. Poza kolekcjonowaniem pluszaków i czytaniem o ich przygodach, braliśmy udział w konkursie dla szkół podstawowych zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu było codzienne czytanie przygód i odnotowywanie tego na specjalnych kartach, a także wykonanie własnoręcznie pracy plastycznej opowiadającej o przygodach słodziaków. Nasze prace możecie zobaczyć na zdjęciach.

W konkursie czytelniczym Gang Słodziaków – co prawda nie zwyciężyliśmy, ale nasz trud doceniono i prace można oglądać pod adresem: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/galeria-prac/praca/?id=5446

Dzień Patriotyczny
To był bardzo podniosły i uroczysty dzień. Razem świętowaliśmy obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości Polski. Kilka dni wcześniej na zajęciach plastycznych wykonaliśmy kotyliony oraz ozdobiliśmy nasza salę. W tych kotylionach oraz w galowych strojach uczestniczyliśmy w akademii, przygotowanej przez naszych starszych kolegów. Razem z nimi odśpiewaliśmy także o godzinie 11.11- ście hymn naszego kraju. I szło nam to bardzo dobrze, wszyscy nas słyszeli. A, tak! Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

Pasowanie na czytelnika
Przyszła pora aby zostać prawdziwym czytelnikiem. Uczniowie klas pierwszych i drugiej musieli się wykazać znajomością bohaterów bajek i książek oraz rozwiązać różne zadania. Ze wszystkimi poradziliśmy sobie bardzo dobrze, dlatego też mogliśmy złożyć ślubowanie. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom pasowania na czytelnika i słodycze, sprytnie ukryte w piniacie.

Kinoszkoła:
W trakcie pierwszego semestru braliśmy udział w projekcjach różnych filmów i bajek. Każdy seans poprzedza rozmowa na temat emocji i wartości. W ich trakcie uczymy się m. in. jak radzić sobie ze strachem lub jak być Mikołajem dla innych osób.

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej
 Zostaliśmy pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Przed Panią Dyrektor złożyliśmy uroczyste ślubowanie i zrobiliśmy to tak dobrze, że zasłużyliśmy na ogromne „tyty”.

Odżywiamy się zdrowo i przygotowaliśmy śniadanie dające moc.

Konkurs plastyczny
W ciągu roku bierzemy udział w różnych konkursach plastycznych. A oto nagrodzeni w konkursie „Zdrowe śniadanie dla Mikołaja”

Jasełka:

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy naszych rodziców do szkoły na uroczyste Jasełka. Całą klasą przygotowaliśmy przedstawienie, a następnie zaśpiewaliśmy dwie piosenki w języku angielskim – „Santa where are you” oraz „We wish you a Merry Xmas”. Po przedstawieniu razem z rodzicami wykonaliśmy świąteczne stroiki z pomarańczy
 i goździków. Swoje możliwości aktorskie zaprezentowaliśmy również na forum całej szkoły, występując razem z klasą 1 A w przedstawieniu dla uczniów, nauczycieli i innych zaproszonych gości. Zdjęcia z tej imprezy możecie obejrzeć w galerii naszej szkoły.

Wystawiliśmy Jasełka dla rodziców

W przygotowaniu świątecznych kartek pomogli nam rodzice

Mikołajki:
6 grudnia przyszliśmy do szkoły przebrani w stroje Mikołajów i razem ubraliśmy klasową choinkę. Na jednej godzinie przyszły do nas koleżanki z gimnazjum – Maja i Klaudia, które opowiedziały nam różne ciekawostki związane z Mikołajem, a następnie zadawały pytania i zagadki. Na koniec uczyliśmy się rysować według instrukcji postać Mikołaja. Teraz czekamy na prezenty

Zajęcia edukacyjne w Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach
W styczniu z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz karnawału wszyscy uczniowie klas młodszych brali udział w zajęciach edukacyjnych w CER w Osinach. Poznaliśmy tańce i piosenki śląskie m. in. „Żyd” oraz „Dzióbka dej…” i jak na prawdziwy bal przystało, my również mieliśmy stroje. W trakcie zajęć samodzielnie robiliśmy sobie kanapki ze swojskim smalcem albo dżemem, według własnych upodobań. A jak tam było, możecie zobaczyć na zdjęciach z wycieczki.

Zajęcia sportowe
Jesteśmy szkołą z oddziałami mistrzostwa sportowego, a to zobowiązuje… Od pierwszej klasy ćwiczymy aktywnie na sali gimnastycznej, żeby w przyszłości rozwijać sportowe pasje albo po prostu czuć się i wyglądać fit

Bierzemy udział w zajęciach plastycznych, czytelniczych, projektach i innych.

Warzywne stworki

Chociaż jesteśmy w pierwszej klasie wiemy już jak dbać o zdrowie – świetnie rozróżniamy produkty zdrowe od niezdrowych, potrafimy wykonać również zdrowe śniadanie. Ale mamy czasem także pomysł na to by wykonać coś pięknego ze zdrowych warzyw i owoców. Wytwory naszych starań możecie podziwiać na zdjęciach.

Wszystkie kolory świata – projekt UNICEF (X 2018 – II 2019)
Nasza szkoła przyłączyła się do projektu UNICEF, którego celem jest pomoc dzieciom z najbiedniejszych krajów. Podczas zajęć poznawaliśmy różne kraje z Afryki i Azji oraz oglądaliśmy filmy nadesłane nam przez UNICEF. Następnie razem z naszymi mamusiami i babciami uszyliśmy lalki, które zostały zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie. Podczas wystawy można było wesprzeć projekt UNICEF poprzez wrzucenie do skarbonki datków na zakup szczepionek dla dzieci. Ogółem udało się zebrać 244 zł i 35 groszy, które zostały wpłacone na konto UNICEF. Dla nas szycie laleczek było frajdą, a przy okazji uczyliśmy się, jak można pomagać innym.

GALERIA NASZEJ KLASY  I B

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej