Akcja "SZKOŁA PAMIĘTA"

2019-10-31

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” podejmujemy następujące działania:
•    odwiedzamy groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;
•    odwiedzamy lokalne miejsca pamięci;
•    odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z naszej placówki;
•  przeprowadzamy pogadanki i organizujemy gazetki upamiętniającą ważne dla naszej społeczności wydarzenia.

W dniu 25 października uczennice klasy 8s w ramach akcji "Szkoła pamięta" zapaliły znicze pod pomnikiem ofiar hitleryzmu ze stycznia 1945r. Uczennice zapoznały się z historią "marszu śmierci", a  w grudniu w ramach lekcji historii klasy 8 odwiedzą obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

31 października 2a razem z klasą 3a odwiedziła groby żołnierzy i powstańców, którzy zginęli podczas walki o Polskę. W wyrazie uznania i pamięci zapaliliśmy znicze.

Dnia 08.11. 2019r. w piątek w naszej szkole odbędzie się wspólne uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego, które będzie wyrazem pamięci i szacunku młodego pokolenia dla poległych w czasie drugiej wojny światowej. W tym samym dniu odbędzie się apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pragną w ten sposób podziękować Polakom, którzy przyczynili się do tego, aby mogli dziś żyć w wolnym kraju i mówić w ojczystym języku.