KLASY I - III

 Co robiliśmy w pierwszym półroczu 2018/2019? Naprawdę dużo się wydarzyło:

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej
 Zostaliśmy pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Przed Panią Dyrektor złożyliśmy uroczyste ślubowanie i zrobiliśmy to tak dobrze, że zasłużyliśmy na ogromne „tyty”.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”,
Jak większość dzieci i my ulegliśmy urokowi biedronkowych Słodziaków. Poza kolekcjonowaniem pluszaków i czytaniem o ich przygodach, braliśmy udział w konkursie dla szkół podstawowych zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu było codzienne czytanie przygód i odnotowywanie tego na specjalnych kartach, a także wykonanie własnoręcznie pracy plastycznej opowiadającej o przygodach słodziaków. Nasze prace możecie zobaczyć na zdjęciach.

W konkursie czytelniczym Gang Słodziaków – co prawda nie zwyciężyliśmy, ale nasz trud doceniono i prace można oglądać pod adresem: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/galeria-prac/praca/?id=5446

Dzień Patriotyczny
To był bardzo podniosły i uroczysty dzień. Razem świętowaliśmy obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości Polski. Kilka dni wcześniej na zajęciach plastycznych wykonaliśmy kotyliony oraz ozdobiliśmy nasza salę. W tych kotylionach oraz w galowych strojach uczestniczyliśmy w akademii, przygotowanej przez naszych starszych kolegów. Razem z nimi odśpiewaliśmy także o godzinie 11.11- ście hymn naszego kraju. I szło nam to bardzo dobrze, wszyscy nas słyszeli. A, tak! Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

 

Pasowanie na czytelnika
Przyszła pora aby zostać prawdziwym czytelnikiem. Uczniowie klas pierwszych i drugiej musieli się wykazać znajomością bohaterów bajek i książek oraz rozwiązać różne zadania. Ze wszystkimi poradziliśmy sobie bardzo dobrze, dlatego też mogliśmy złożyć ślubowanie. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom pasowania na czytelnika i słodycze, sprytnie ukryte w piniacie.

Kinoszkoła:
W trakcie pierwszego semestru braliśmy udział w projekcjach różnych filmów i bajek. Każdy seans poprzedza rozmowa na temat emocji i wartości. W ich trakcie uczymy się m. in. jak radzić sobie ze strachem lub jak być Mikołajem dla innych osób.

Warzywne stworki

Chociaż jesteśmy w pierwszej klasie wiemy już jak dbać o zdrowie – świetnie rozróżniamy produkty zdrowe od niezdrowych, potrafimy wykonać również zdrowe śniadanie. Ale mamy czasem także pomysł na to by wykonać coś pięknego ze zdrowych warzyw i owoców. Wytwory naszych starań możecie podziwiać na zdjęciach.

Odżywiamy się zdrowo i przygotowaliśmy śniadanie dające moc.

Konkurs plastyczny
W ciągu roku bierzemy udział w różnych konkursach plastycznych. A oto nagrodzeni w konkursie „Zdrowe śniadanie dla Mikołaja”

Mikołajki:
6 grudnia przyszliśmy do szkoły przebrani w stroje Mikołajów i razem ubraliśmy klasową choinkę. Na jednej godzinie przyszły do nas koleżanki z gimnazjum – Maja i Klaudia, które opowiedziały nam różne ciekawostki związane z Mikołajem, a następnie zadawały pytania i zagadki. Na koniec uczyliśmy się rysować według instrukcji postać Mikołaja. Teraz czekamy na prezenty

Jasełka:

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy naszych rodziców do szkoły na uroczyste Jasełka. Całą klasą przygotowaliśmy przedstawienie, a następnie zaśpiewaliśmy dwie piosenki w języku angielskim – „Santa where are you” oraz „We wish you a Merry Xmas”. Po przedstawieniu razem z rodzicami wykonaliśmy świąteczne stroiki z pomarańczy
 i goździków. Swoje możliwości aktorskie zaprezentowaliśmy również na forum całej szkoły, występując razem z klasą 1 A w przedstawieniu dla uczniów, nauczycieli i innych zaproszonych gości. Zdjęcia z tej imprezy możecie obejrzeć w galerii naszej szkoły.

 Wystawiliśmy Jasełka dla rodziców

W przygotowaniu świątecznych kartek pomogli nam rodzice

Wszystkie kolory świata – projekt UNICEF (X 2018 – II 2019)
Nasza szkoła przyłączyła się do projektu UNICEF, którego celem jest pomoc dzieciom z najbiedniejszych krajów. Podczas zajęć poznawaliśmy różne kraje z Afryki i Azji oraz oglądaliśmy filmy nadesłane nam przez UNICEF. Następnie razem z naszymi mamusiami i babciami uszyliśmy lalki, które zostały zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie. Podczas wystawy można było wesprzeć projekt UNICEF poprzez wrzucenie do skarbonki datków na zakup szczepionek dla dzieci. Ogółem udało się zebrać 244 zł i 35 groszy, które zostały wpłacone na konto UNICEF. Dla nas szycie laleczek było frajdą, a przy okazji uczyliśmy się, jak można pomagać innym.

Zajęcia edukacyjne w Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach
W styczniu z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz karnawału wszyscy uczniowie klas młodszych brali udział w zajęciach edukacyjnych w CER w Osinach. Poznaliśmy tańce i piosenki śląskie m. in. „Żyd” oraz „Dzióbka dej…” i jak na prawdziwy bal przystało, my również mieliśmy stroje. W trakcie zajęć samodzielnie robiliśmy sobie kanapki ze swojskim smalcem albo dżemem, według własnych upodobań. A jak tam było, możecie zobaczyć na zdjęciach z wycieczki.

 Bierzemy udział w zajęciach plastycznych, czytelniczych, projektach i innych.

W Dniu Przyjaźni okazywaliśmy sobie życzliwość przytulając się w " kostiumach" sympatycznych zwierzaków: wiewiórki i królika.

Zajęcia sportowe
Jesteśmy szkołą z oddziałami mistrzostwa sportowego, a to zobowiązuje… Od pierwszej klasy ćwiczymy aktywnie na sali gimnastycznej, żeby w przyszłości rozwijać sportowe pasje albo po prostu czuć się i wyglądać fit

Tydzień z kodowaniem

Na lekcjach informatyki uczymy się obsługiwać komputery i programy edukacyjne. Każdy z nas ma swoje stanowisko, na którym samodzielnie może pracować i szlifować swoje umiejętności. Wykorzystać je mogliśmy już w praktyce, w miesiącu październiku, biorąc udział z innymi uczniami naszej szkoły w Tygodniu kodowania

Bierzemy udział w programie " Szkoła na widelcu". Poznajemy tradycyjne świąteczne potrawy wykonując zadania w projekcie " Ryba na wigilijnym stole". Wystawiamy jasełka dla rodziców i wspólnie z nimi przygotowujemy kartki świąteczne.

W bibliotece.


Znamy już coraz więcej liter i możemy samodzielnie czytać, dlatego dziś odwiedziliśmy naszą bibliotekę. Każdy z nas chciał wypożyczyć jakieś książki. Jak widać na zdjęciach zainteresowanie było ogromne – niektórzy z nas wypożyczyli po kilka książek. A jeszcze wiele zostało do przeczytania…

 Aktywnie uczestniczymy w życiu szkoły od momentu uroczystego pasowania na ucznia. Poznajemy ciekawych ludzi i ich pracę. Wiemy już jak pracują pisarz i fotograf.

Spotkania ciekawymi ludźmi : z autorem Waldemarem Cichoniem

z fotografiką Sylwią Wlazło, na którym dzieci poznały tajemnice pracy fotografa. Mogły również zapoznać się z aparatem jakiego używano dawniej i dziś. Na pamiątkę zostały wykonane zdjęcia.

 Czytamy książki w domu i w szkole. Zbieramy słodziaki i jabłka, uczestniczymy w Wielkiej Lidze Czytelników.

Dodatkowo został przeprowadzony konkurs klasowy, w którym nagrodzono najlepszych.

Bierzemy udział w kolejnym konkursie czytelniczym i zbieramy jabłka za każde przeczytane książki

Przygotowujemy się na święta…

Zima dopiero nadchodzi, a my już mamy bałwanki

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej