Projekt Gaz System na doposażenie szkolnej pracowni fizycznej i chemicznej.

2023-11-10

Nasza szkoła z początkiem roku szkolnego 2023/2024 przystąpiła do projektu Gaz System pod patronatem Urzędu Miasta Rybnika - Referat Projektów Edukacyjnych, którego celem było doposażenie pracowni fizyczno-chemicznej.

W ramach w/w projektu otrzymaliśmy zgodę na zakup potrzebnego sprzętu za kwotę 1880zł, która w pełni została przeznaczona na sprzęt dydaktyczny.

Uczniowie klas starszych podczas lekcji fizyki/chemii mają do dyspozycji dodatkowe pomoce naukowe dzięki, którym poszerzają swoją wiedzę:

• Zestaw do elektrostatyki z serii Fizyka w Walizce umożliwiający przeprowadzenie kilkunastu doświadczeń z zakresu elektrostatyki zgodnie z dołączonymi kartami pracy zawartymi w dołączonej instrukcji.
  • Klasyczna maszyna elektrostatyczna umożliwiająca wytwarzanie napięcia elektrycznego oraz ładunków elektrycznych o różnych znakach (dodatnich i ujemnych), które oddzielnie gromadzone są w butelkach lejdejskich (dwa charakterystyczne pojemniki). Maszyna umożliwia bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń z zakresu elektrostatyki. Długa i bardzo widoczna iskra!
  • Komplet 10 przewodów ze złączami krokodylkowymi, każdy długości 50 cm. W komplecie 5 przewodów czerwonych i 5 przewodów czarnych.
  • Komplet 12 różnych płytek metali do porównywania ich własności i klasyfikacji. Metale i ich stopy: aluminium, mosiądz, miedz, brąz, nikiel, stal miękka, stal galwanizowana, stal nierdzewna niemagnetyczna, stal nierdzewna magnetyczna, cynk, chrom, ołów.
  • Palnik alkoholowy 120 ml, szklany, z knotem i kołpakiem - 5 sztuk

Społeczność SP9 w Rybniku serdecznie dziękuje pomysłodawcą projektu oraz UM Rybnik za jego koordynację.