2024-04-02
Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego, którego celem jest stworzenie szkolnego ogrodu. Dzięki pozyskanej dotacji pochodzącej z Seed Programs International powstał ogród zewnętrzny, który sąsiaduje z szkolnym boiskiem.

Ogród będzie pełnił funkcję pracowni ekologicznej, która umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy z zakresu biologii, ekologii i nauk przyrodniczych. Nasi uczniowie będą mogli rozwijać kompetencje społeczne i poznawcze poprzez pracę w grupach. Włączenie ogrodu zewnętrznego do naszego programu nauczania zwróci uwagę uczniów na prace ogrodowe jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego. Wspólny czas spędzony w ogrodzie pomoże uczniom w integracji, kształtowaniu umiejętności systematycznej pracy i efektywnego jej planowania. W ten sposób chcemy promować wśród uczniów ekologiczne ogrodnictwo oraz poczucie odpowiedzialności za dobro naszej planety.

Projekt szkolnego ogrodu w swoim początkowym etapie zakładał zakup niezbędnych materiałów do założenia ogrodu oraz nasion warzyw, ziół i roślin miododajnych, m.in.: grządek, uniwersalnego podłoża, siatki przeciw gryzoniom, agrowłókniny, etykiet do oznaczania roślin, zestawu narzędzi ogrodowych, rękawic ogrodowych, konewek, zbiornika na deszczówkę, skrzyni na narzędzia ogrodowe oraz węża ogrodowego. Z warzyw zdecydowaliśmy się na uprawę jarmużu, szpinaku, sałaty, kalarepy, czosnku, cebuli, rzodkiewki, marchwi, pietruszki, pomidorów, fasoli szparagowej, buraków, kopru, ogórka gruntowego oraz szczypiorku. Zioła, które wzbogaciły nasz ogródek to bazylia, lubczyk, rozmaryn, szałwia, kolendra, tymianek, mięta oraz majeranek. Ponadto z grupy roślin miododajnych miejsce w naszym ogrodzie znalazły lawenda, łubin, aster, malwy oraz słonecznik.

#SeedPrograms #SeedProgramsInternational #FundacjaNATURAlnegoRozwoju