Wycieczka do Bielska- Białej

2020-02-17

14 lutego klasy drugie i trzecia pojechały do Bielska Białej na spektakl do Teatru „ Banialuka” i zajęcia edukacyjne w Studio Filmów Rysunkowych, gdzie powstały lubiane przez dzieci postaci bajkowe: Reksio, Bolek i Lolek, Kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, Pampalini – łowca zwierząt i inne.

Podczas warsztatów filmowych dowiedzieliśmy się jak na wielkich szpulach taśmy, powstawały filmy dla dzieci, kiedy jeszcze nie było komputerów. Byliśmy zaskoczeni słysząc ile rysunków musiało powstać zanim postać podniosła rękę, albo zrobiła choćby kilka kroków. Jak obracając gumową taśmę na drewnianym walcu tworzono dźwięki udające wichurę, grzmoty powstawały przez potrząsanie arkuszem blachy, kroki na śniegu udawał płócienny worek z mąką ziemniaczaną, a końskie kopyta na moście- drewniana  miseczka dnem do góry stukająca o blat stołu. Zamiast pudrowego różu, wrzosowego fioletu i  wiosennej zieleni, na palecie barw pojawiały się numery farb, żeby postać zawsze wyglądała tak samo. Okazało się, że pomimo nowoczesnych animacji, nadal chętnie oglądamy kreskówki z czasów dzieciństwa naszych rodziców. Będąc w Bielsku nie mogliśmy nie złożyć wizyty Reksiowi i sympatycznym braciom: Bolkowi i Lolkowi, który ku zdziwieniu niektórych miał na imię Karol.