pdf
plik pdf - 377.9 KB

ROK SZKOLNY 2023/2024

Zbiórka kasztanów i żołędzi, spotkanie z leśniczym - podsumowanie akcji.

Kolejna edycja zbiórki kasztanów i żołędzi pod hasłem "Pomóżmy leśnym zwierzętom przetrwać zimę!" zakończona. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali na co ich stać i mocno zaangażowali się w zbiórkę, czego rezultatem była liczba 220 KILOGRAMÓW KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI. Pobiliśmy rekord zeszłorocznej zbiórki o 30 kilogramów. Zebrane dary lasu zostały odebrane przez Pana Tomasza Majera - leśniczego z rybnickiego nadleśnictwa. Pan Tomasz opowiedział dzieciom o swojej pracy, wyzwaniach i obowiązkach, z którymi mierzy się każdego dnia. Uczniowie byli również zainteresowani tym, jak wyglądają ślady zwierząt. Leśniczy przeprowadził quiz, w którym uczniowie mieli za zadanie rozpoznać narysowane tropy leśnych zwierząt. Każdemu uczniowi, który przyłączył się do zbiórki serdecznie dziękujemy.
Pamiętaj, że możesz być dumny/a ze swojej bezinteresownej pomocy skierowanej w stronę zwierząt, które potrzebują w okresie zimowym Twojej pomocy.

"Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż, Czemu ty dziewczyno krzywo na mnie patrzysz...

28 września w świetlicy obchodziliśmy Dzień Jabłka. Z tej okazji dzieci poznały ciekawostki o tych owocach, zrobiły jabłka z rolek z papieru i mogły wziąć udział w konkursie na zjedzenie bez użycia rąk jabłka wiszącego na sznurku. Konkurs wygrał Tymon Ch. z klasy 2a

„Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną” - Victoria Erickson
 
Jesień wkroczyła w szkolne progi i już zostawiła swój ślad w świetlicy szkolnej, gdzie rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w tej porze roku w sadzie, lesie, polu i ogrodzie. Uczniowie wykonywali pracę plastyczną z użyciem suchych pasteli, czego rezultatem było powstanie iście jesiennego drzewa, które przykuwa uwagę swoimi kolorami.
DZIEŃ KROPKI 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności obok, którego nie mogliśmy przejść obojętnie. Święto kropki związane jest z historią Vashti, dziewczynki, która odkryła, że ma talent. Tego dnia uczniowie mieli okazję do wykonywania prac plastycznych z motywem kropki, rozszyfrowania ukrytego hasła zapisanego alfabetem Braille'a, poznania historii Vashti, a w szkole ogłoszono zabawę na króla i królową kropek - zwycięzcą został Alan z klasy 3a. Serdecznie gratulujemy :)
KOLEJNA EDYCJA MEGAMISJI!
 

W tym roku szkolnym program będzie realizowany przez klasę drugą, która mianowała się grupą o nazwie "Super leśki".
MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest "podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji".

ZAKASAMY RĘKAWY I BIERZEMY SIĘ DO PRACY :)
 
Początek września w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem wspomnień z wakacji oraz dziecięcych marzeń. Uczniowie przelali swoje marzenia na papier, a miejsca, które odwiedziły dzieci podczas swoich wakacji znalazły się na ogromnej pocztówce zaadresowanej do naszej szkoły. Zajęcia plastyczne nie tylko rozwijają uzdolnienia dzieci, ale również poszerzają ich wiedzę i umiejętności. W rezultacie dzieci potrafią prawidłowo zaadresować pocztówkę oraz znaleźć na mapie Polski i świata miejsca swojego letniego wypoczynku.

O świetlicy słów kilka...

 

Stałym elementem codziennego pobytu dziecka w świetlicy jest wspólne odrabianie lekcji oraz pomoc uczniom mającym trudności w nauce. Uczniowie mają do dyspozycji wiele gier planszowych i edukacyjnych, książki i kolorowanki, klocki konstrukcyjne, szachy oraz świetlicowy hit - magiczny dywan. Jest to interaktywna pomoc dydaktyczna sprzyjająca całościowemu rozwojowi dziecka poprzez ćwiczenia fizyczne, intelektualne i rozrywkę, co wpływa na poprawę motoryki dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i szybkości reakcji. W świetlicy urządzono również strefę ciszy, w której uczniowie mogą odpocząć i odciąć się od wszechobecnego hałasu.

"Witamy wszystkich uczniów w świetlicy szkolnej, szczególnie uczniów klas pierwszych. Głównym celem naszych działań jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po zajęciach. Ponadto chętnie służymy pomocą w nauce i odrabianiu zadań domowych. Zwracamy szczególną uwagę na rozbudzenie wśród uczniów ciekawości poznawczej i stworzenie optymalnych warunków do rozwijania swoich zainteresowań, uzdolnień i mocnych stron. Z naszej strony uczniowie mogą liczyć na udział w ciekawych zajęciach oraz wszelkiego rodzaju pomoc :)

ROK SZKOLNY 2022/2023

Koniec roku szkolnego 2022/2023 - podsumowanie całorocznej pracy uczniów

 
W środę w świetlicy szkolnej odbyła się gala rozdania nagród i dyplomów za całoroczny trud i wysiłek, który podejmowali najbardziej zaangażowani i aktywni uczniowie. Od września uczniowie za wykonanie prac plastycznych bądź innych aktywności otrzymywali plusy, które zostały podliczone i wyłoniono zwycięzców:
 
I miejsce z liczbą 334 pkt zdobyła Emilia S. z klasy 1a
II miejsce z liczbą 315 pkt zdobyła Marta P. z klasy 3a
III miejsce z liczbą 300 pkt zdobyła Milena N. z klasy 2b
 
Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali dyplomy za wzorową aktywność w zajęciach świetlicowych, organizowanych konkursach oraz twórcze wykonywanie prac plastycznych.
WAKACYJNE RADY NIE OD PARADY
 
Ostatnie zajęcia świetlicowe dotyczyły bezpiecznych zachowań podczas wakacji. Przeprowadzono na ten temat pogadankę, uczniowie podawali wiele przykładów właściwych zachowań, wiedzą czego nie można robić w czasie letniego wypoczynku i na, co zwrócić szczególną uwagę, aby spędzić ten czas bezpiecznie. Dzieci wykonały prace plastyczne dotyczące ich wakacyjnych planów.

Projekt "Świetliczaki na tropie... kolorów świata" zrealizowany! 

 
Od stycznia br. chętni uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej brali udział w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, którego tematem przewodnim były barwy flagi olimpijskiej. W projekcie znajdowało się 6 modułów (5 dotyczących barw olimpijskich odpowiadających kolejno: Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią i 1 wspólny „Kolorowy” w odniesieniu do wszystkich kontynentów). Z każdego z modułów, należało wybrać conajmniej dwa zadania do zrealizowania. W Europie uczniowie zapoznali się z sylwetkami wielkich malarzy oraz przyswoili kilka zwrotów na powitanie z wybranych krajów. W kolejnym module przenieśliśmy się do Azji, w której uczniowie dowiedzieli się, co nieco na temat tradycji parzenia herbaty oraz chińskich smokach. Dalej Śladami Stasia i Nel zawitaliśmy na Czarny Ląd, gdzie wyruszyliśmy w podróż w czasie do Krainy Faraonów. W module czerwonym, który symbolizował  Amerykę dzieci wykonały indiańskie totemy oraz znalazły się w "Fabryce Snów". Australia i Oceania otworzyła nas na piękno Wielkiej Rafy Koralowej i ciekawostki o Aborygenach. W ostatnim module zatytułowanym Kolorowy Świat uczniowie wykonali grę Memory z flag świata i dowiedzieli się kilka informacji na temat pustyń. Udział w projekcie był ciekawym urozmaiceniem zajęć świetlicowych i okazją do uwrażliwienia dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody.

W WAKACE ŚWIAT WYGLĄDA MEGA ! - podsumowanie działań MegaMisji w roku 2022/2023

MEGAMISJA - kilkutygodniowa przygoda dobiegła końca

MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w którym uczniowie klasy 1B wzięli udział. Celem programu jest podniesienie wiedzy i kompetencji cyfrowych uczniów oraz nauczycieli. Zajęcia rozwijały wśród uczniów umiejętność pracy zespołowej poprzez wspólne podejmowanie wyzwań edukacyjnych i osiąganie wspólnych celów. Budowanie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych oraz multimedialnych najmłodszych uczniów oparte było na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawienie się anonimowych bohaterów, którzy zadawali mnóstwo pytań i mieli kłopoty z cyfrowym wynalazkiem – Psotnikiem było tłem do realizacji następujących tematów:

 • Korzystanie z informacji
 • Dziecko w środowisku medialnym
 • Język mediów
 • Prawo
 • Kreatywne korzystanie z mediów
 • Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach
 • Ekonomiczne aspekty działania mediów
 • Kompetencje cyfrowe
 • Mobilne bezpieczeństwo

Przez realizację wyzwań, uczniowie nauczyli się jakie treści można publikować
w internecie, jak chronić swoją prywatność i unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich oraz jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie. Uczniowie dzięki wielkiemu zaangażowaniu, podejmując kolejne zadania w MegaMisji zdobywali nie tylko nowe wiadomości i umiejętności, ale również punkty, które zostały wymienione na drobne nagrody.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy... kolejne spotkanie z Julką, Kubą i ich cyfrowym przyjacielem Psotnikiem w nowym roku szkolnym ;)

 

MODUŁ 6 - Świetliczaki na tropie... kolorów świata moduł KOLOROWY - ŚWIAT. Wszystko, co dobre kiedyś się kończy... przygoda, która umożliwiła nam podróż przez kontynenty naszego globu dobiegła końca. W ostatnim module uczniowie mieli za zadanie przygotować grę pamięciową złożoną z 20 par kart "Memory - Flagi Świata". Drugie zadanie przeniosło nas na pustynię, gdzie dowiedzieliśmy się czym jest karawana i jakie zwierzęta i rośliny możemy zobaczyć na pustynnych, surowych terenach.

Dzień Dziecka w świetlicy szkolnej :)

Powiew wiosny, na którą wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem...
 
W świetlicy od dłuższego czasu uczniowie mają okazję obserwować wzrost własnoręcznie zasianych roślin, m.in.: łubinu, słonecznika oraz mieszanki roślin łąkowych. Doniczki zostały stworzone przez uczniów podczas listopadowych warsztatów z recyklingu i segregacji, a wykonane z plastikowych butelek i starych gazet. Co więcej, w naszej sali swoje miejsce znalazł zielnik z kilkoma dosyć znanymi roślinami łąkowymi oraz pracami uczniów, które przedstawiają bzy i maki polne.


W piątek 5 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Uczniowie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą sygnalizator świetlny. Przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze, zwrócono uwagę na prawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz w drodze dyskusji odpowiedzieliśmy na pytanie: Jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego?

MODUŁ 5 - Świetliczaki na tropie... kolorów świata moduł ZIELONY - AUSTRALIA I OCENIA. Ostatnim przystankiem na naszej podróżniczejmapie jest Australia i wyspy położone na Oceanie Spokojnym określane mianem Oceanii. W pierwszym zadaniu wybraliśmy się w podwodną podróż w kierunku Wielkiej Rafy Koralowej. Uczniowie dowiedzieli się jakie organizmy roślinne i zwierzęce można tam zobaczyć i wykonali wspólną pracę plastyczną, którą zatytułowali "Podwodny świat". W drugim zadaniu wróciliśmy na suchy ląd i zapoznaliśmy się z tradycjami i zwyczajami rdzennych mieszkańców Australii - Aborygenów. Uczniowie wykonali tekturowego bumeranga, którego pomalowali techniką kropkowania.


POMYSŁ NA NUDĘ
 
W słowniku uczniów korzystających z zajęć świetlicowych nie istnieje pojęcie nudy. Pani Marta i Pani Justyna znalazły na nią sposób - słoik z pomysłami na nudę. Znajduje się w nim kilkadziesiąt karteczek z zadaniami i propozycjami aktywności, które mają zaradzić nudzie i pobudzić dziecięcą kreatywność. Jedną z ciekawszych propozycji jest wykonanie własnej gry planszowej. Kilkoro uczniów podjęło to wyzwanie i stworzyło grę planszową bazującą na jednym z zadań modułu czarnego z projektu "Świetliczaki na tropie... kolorów świata".
MODUŁ 4 - Świetliczaki na tropie... kolorów świata moduł CZERWONY - AMERYKA. Podróż uczniów palcem po mapie tym razem skierowała nas za Ocean Atlantycki. Uczniowie zetknęli się z różnymi plemionami zamieszkującymi Amerykę, a zwłaszcza z Indianami. Zadaniem uczniów było wykonanie indiańskiego totemu z rolek po ręcznikach papierowych. Dzieci poznały indiańskie rękodzieło i kilka ciekawostek dotyczących różnych plemion. W drugim zadaniu z tego modułu przenieśliśmy się do Hollywood, czyli to tzw. "Fabryki snów". Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwe sławy i wykonać własne, niepowtarzalne gwiazdy, które zawisły na szkolnym korytarzu.
PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY
Czas ucieka, kolejne święta przed nami. Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych zakasali rękawy i przed rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej wykonali kilka ciekawych prac plastycznych związanych z Wielkanocą i utęsknioną przez wszystkich wiosną. Jedną z zaproponowanych aktywności było wykonanie Palmy Wielkanocnej z użyciem bibuły, drucików kreatywnych i kolorowych pomponów. Przeprowadzono rozmowę z dziećmi na temat Wielkanocy, jej symboliki oraz znaczenia Palmy Wielkanocnej i związanych z nią tradycji. W kolejnym dniu uczniowie przygotowali kartki świąteczne oraz pokolorowali ogromną kolorowankę w kształcie pisanki z radosnym przesłaniem "Wesołego Alleluja" :)

 

KONKURS "WIOSENNE DRZEWO" ROZSTRZYGNIĘTY
 
W środę, tj. 22 marca w świetlicy ogłoszono konkurs na najpiękniejsze wiosenne drzewo. Prace uczniów miały nawiązywać do zmian zachodzących w przyrodzie i do wyglądu drzew o tej porze roku. Wielu uczniów wzięło udział w konkursie i ujawniło swój prawdziwy malarski talent. Przeprowadzono głosowanie i po podliczeniu wszystkich głosów ogłoszono zwycięzców konkursy, są nimi:
 
I miejsce - Svitlana H. kl. 3a (nr pracy 16)
II miejsce - Pola N. kl. 1a (nr pracy 6)
III miejsce - Ola P. kl. 2a (nr pracy 15)
 

Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwyciężczyniom :)


 

Leprechaun, Shamrock and Lots of Fun!!!

Tak świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka w świetlicy szkolnej. O mitologii irlandzkiej opowiadała pani Ania Sorychta, której serdecznie za wszystko dziękujemy.


 

Wiosna, ach to Ty!

Papierowe kwiaty na Dzień Kobiet, kolorowe ptaki, jako zwiastun nadchodzącej wiosny, to jedne z aktywności, które podjęliśmy w marcu w świetlicy. Pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Zespołu Downa, który symbolizowany jest przez noszenie dwóch różnych skarpet. Uczniowie dowiedzieli się kilku ważnych informacji na ten temat oraz wykonali papierowe skarpety.

 

MODUŁ 3 - Świetliczaki na tropie... kolorów świata moduł CZARNY - AFRYKA. Wspólnie z uczniami wybraliśmy się w kolejną podróż, a celem naszej wyprawy była Afryka zwana również Czarnym Lądem. Pierwsze zadanie "Śladami Stasia i Nel" dotyczyło spotkania z jednym z największych zwierząt zamieszkujących stały ląd, a mianowicie ze słoniem afrykańskim. Zadaniem uczniów było wyklejenie słonia skrawkami papieru z gazet oraz znalezienie kilku ciekawostek związanych z tym olbrzymem. Drugie zadanie "W kraju Faraonów" przeniosło nas do starożytnego Egiptu oraz związanych z nim piramid, skarabeuszy oraz mumii. Uczniowie poznali egipskie hieroglify, którymi zapisywali swoje imiona.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY ✒

Poranne zajęcia przeniosły nas w świat książek i wierszy, ale naszą uwagę przykuli ich autorki i autorzy. W Międzynarodowym Dniu Pisarzy uczniowie mieli okazję do zapoznania się z sylwetką Adama Mickiewicza - patrona naszej szkoły, który był wielkim pisarzem i poetą oraz z Janem Kochanowskim równie wybitnym poetą i twórcą. Dzieci wymieniały swoich ulubionych autorów książek i wierszy oraz przyozdabiały piórka, które jednoznacznie kojarzone są z pisarstwem.


 

NOWALIJKI NA TALERZU
 
Nasza szkoła uzyskała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, więc w świetlicy nie mogło zabraknąć tematu nawiązującego do zdrowego odżywiania. Środowe zajęcia upłynęły pod hasłem: "Jedz owoce i warzywa, niech Ci zdrowia wciąż przybywa". W tym dniu uczniowie tworzyli kolorowe kompozycje z warzyw na papierowych talerzykach. Rozmawialiśmy o tym, jak ważnym elementem codziennych posiłków są warzywa i owoce. Na koniec powstała piękna i smakowita galeria prac uczniów.

 

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU I W SZKOLE
 
Kolejne zajęcia w świetlicy dotyczyły tematu bezpieczeństwa oraz podstaw pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję do utrwalenia bardzo dobrze już im znanych numerów alarmowych oraz wykonania pracy plastycznej z użyciem plasteliny. Dodatkowo młodsze dzieci miały okazję do zapoznania się z lapbook'ami starszych uczniów z klas czwartych, które dotyczyły postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku z nosa, poparzenia oraz skaleczenia.

 

Kto taki splątał nici motek? Każdy powie, że to … KOTEK!

W piątek, tj. 17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Jest to międzynarodowe święto, które również celebrują mieszkańcy Włoch. Dlaczego nasz domowy zwierzak doczekał się swojego święta? Dzień Kota ma podkreślić, jak ważną rolę w życiu człowieka niosą koty oraz zwrócić uwagę na potrzebę niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Tego dnia uczniowie wykonywali pracę plastyczną techniką mozaiki.


 

MODUŁ 2 - Świetliczaki na tropie... kolorów świata moduł ŻÓŁTY - AZJA zrealizowany. Tym razem przenieśliśmy się na największy kontynent na naszej planecie, czyli do Azji. W pierwszym zadaniu odwiedziliśmy kraje, w których parzenie herbaty jest głęboko zakorzenioną tradycją. Wykonaliśmy pracę plastyczną z herbacianych kleksów, które sprawiły, że wyobraźnia uczniów wzniosła się na wyżyny czego rezultatem było powstanie całkiem interesujących obrazów. Drugim tematem z tego modułu był chiński smok, który opanował świetlicę i na dobre zagnieździł się na szkolnym korytarzu. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat chińskiego smoka, jego symboliki oraz związanej z nim parady.


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY - INTERNATIONAL PIZZA DAY

W czwartek 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jest to jedno z najbardziej popularnych dań, które najczęściej kojarzone jest z Włochami, ale tak naprawdę wywodzi się ze starożytnej Grecji. W tym dniu uczniowie wykonywali pracę plastyczną przy użyciu papierowych talerzyków, farb oraz kolorowego papieru. Zajęcia zakończyły się wspólnym przygotowaniem ciasta na pizzę. Uczniowie musieli zapoznać się z przepisem, odmierzać i ważyć potrzebne składniki. Pizzy nie upiekliśmy, ale zdobyliśmy nowe umiejętności :)


 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W środę 8 lutego obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Bezpiecznego Internetu, który jest obchodzony w całej Europie. Ma on na celu zwrócenie uwagi na pozytywne wykorzystanie internetu oraz bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz aplikacji. Uczniowie wykonali wspólnie pracę plastyczną zatytułowaną "Nie daj się złapać w sieć", następnie odbyła się projekcja filmów edukacyjnych z serii Sieciaki. Na koniec przeprowadzono pogadankę na temat zasad, którymi powinni kierować się uczniowie podczas korzystania z zasobów multimedialnych.


 

ŚWIETLICOWE RĘKODZIEŁO

Z początkiem lutego w świetlicy szkolnej uczniowie mieli możliwość wykonania ozdobnych miseczek ze skrawków papieru i gazet. W tej technice wykorzystywaliśmy klej na bazie mąki i wody oraz barwniki spożywcze, które nadały miseczkom trochę wiosennego powiewu. Jak głosi, wszystkim bardzo dobrze znane zdanie: "Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko", przez co nie zabijamy dziecięcej kreatywności i pozwalamy w trakcie zajęć plastycznych troszkę się ubrudzić. Dzięki temu uczniowie mają okazję rozbudzić swoją wyobraźnię i wcielić się w prawdziwych artystów tworząc swojego rodzaju małe arcydzieła.


 

MODUŁ 1 - Świetliczaki na tropie.. kolorów świata moduł   NIEBIESKI - EUROPA  zakończony. Chętni uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wykonali dwa zadania z pierwszego modułu projektu, m.in.: europejskie powitania z 30 wybranych krajów oraz reprodukcja dzieł wielkich artystów europejskich wraz z krótką charakterystyką ich życia.


 

Świetliczaki na tropie...kolorów Świata

Świetlica przystąpiła do projektu "Świetliczaki na tropie...kolorów Świata" Jest to projekt edukacyjny, który będzie realizowany na zajęciach świetlicowych. Składa się z 6 modułów – 5 dotyczących barw odpowiadających kolejno Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią oraz jeden wspólny „kolorowy” – odnoszący się do wszystkich kontynentów. Celem projektu jest wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą. Uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody. Działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata. Rozwijanie zdolności manualnych ucznia oraz zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.


 

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę - budowa karmników dla ptaków 

W ramach cyklu zajęć o pomocy zwierzętom w okresie zimowym w świetlicy zorganizowano zajęcia techniczne. Chętni uczniowie uczestniczyli w budowie dwóch karmników dla ptaków, które zawisły na drzewach w pobliżu szkolnego boiska. Uczniowie mogą codziennie prowadzić obserwacje ptaków, które przylatują w poszukiwaniu pożywienia. Dzięki tym zajęciom uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest pomoc zwierzętom i zobowiązali się do regularnego dokarmiania ptaków świeżym ziarnem przez całą zimę. Na ten moment najczęstszymi gośćmi są sikorki :)

 


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
Kolejny tematyczny dzień za nami. W piątek, tj. 25 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień Pluszowego Misia, który celebrowany jest na całym świecie. Co ciekawe, święto zostało ustanowione 10 lat wcześniej w setną rocznicę wyprodukowania pluszowego misia. Pluszowy miś podbił serca dzieci na całym świecie, a zwłaszcza uczniów w świetlicy szkolnej. W tym dniu dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach z szycia i nie tylko...

"Hu! hu! ha! Hu! hu! ha! Nasza zima zła! Szczypie w nosy, szczypie w uszy, mroźnym śniegiem w oczy prószy, wichrem w polu gna!" M. Konopnicka

Zimowa aura zawitała do naszych sal i sprawiła, że jesienny klimat ustąpił miejsca zimowym dekoracjom, które stworzyli uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy szkolnej.


 

Warsztaty z recyklingu i segregacji
W środę, tj. 23 listopada w świetlicy odbyły się warsztaty, dzięki którym uczniowie mieli okazję do kształtowania właściwej postawy ekologicznej oraz sprawdzenia, utrwalenia swoich wiadomości i umiejętności dotyczących właściwego postępowania z odpadami. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję sprawdzić się w grze dydaktyczno-zręcznościowej oraz wykonać doniczki z plastikowych butelek, starych gazet i sznurka. Zapraszam na fotorelację

Grudzień tuż, tuż, temperatura spada, dni stają się coraz krótsze, co to oznacza? Wielkimi krokami zbliża się zima. W tym roku szkolnym braliśmy udział w zbiórce kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt. Zaprzyjaźniony leśniczy z rybnickiego nadleśnictwa Pan Tomasz Majer, który odebrał zebrane dary lasu podzielił się z nami kilkoma zdjęciami z dnia swojej pracy. Zapraszam na fotorelację, może rozpoznacie coś znajomego na zdjęciach?

W poniedziałek 14 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień Czystego Powietrza. Czym jest powietrze? Gdzie znajduje się powietrze? Czy ma jakiś kolor i smak? Czy możemy je zobaczyć? Co to jest smog i czy jest szkodliwy? - na te i wiele innych pytań uczniowie znaleźli odpowiedź podczas warsztatów. Zapraszamy na fotorelację :)

Wyniki konkursu "Najpiękniejszy znicz"

Chętni uczniowie klas I-III uczęszczający na zajęcia świetlicowe wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy znicz. Uczniowie mieli za zadanie narysować znicz i wykleić go kolorowym papierem wedle uznania. Odbyło się głosowanie. Zdecydowaną większością głosów wygrała uczennica klasy 3b - Milena S. Serdecznie gratulujemy :)


Zbiórka kasztanów i żołędzi, spotkanie z leśniczym - podsumowanie akcji.

Tegoroczna zbiórka kasztanów i żołędzi pod hasłem "Pomóżmy leśnym zwierzętom przetrwać zimę!" zakończona. Uczniowie naszej szkoły mocno zaangażowali się w zbiórkę i dzięki temu udało nam się zebrać 191 KILOGRAMÓW KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI. Zebrane dary lasu zostały odebrane przez Pana Tomasza Majera - leśniczego z rybnickiego nadleśnictwa. Pan Tomasz opowiedział dzieciom o swojej pracy, wyzwaniach i obowiązkach, z którymi mierzy się każdego dnia. Uczniowie byli również zainteresowani tym, jak wyglądają ślady zwierząt. Leśniczy przeprowadził quiz, w którym dzieci miały za zadanie rozpoznać narysowane tropy leśnych zwierząt. Pan Majer podkreślał, że jest zdumiony, tak ogromną ilością zebranych kasztanów i żołędzi. Oznacza to, że każdy uczeń, który przyłączył się do zbiórki może być dumny ze swojej bezinteresownej pomocy skierowanej w stronę zwierząt, które potrzebują w okresie zimowym naszej pomocy.

MegaMisja powraca do świetlicy!

MegaMisja podbiła serca uczniów i ponownie zawitała do świetlicy. W tym roku szkolnym program będzie realizowany przez klasę pierwszą. MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest "podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji".

Pani M. Jackson oraz Pani A. Sorychta zorganizowały w świetlicy szkolnej Międzynarodowy Dzień Języków Obcych i Życzliwości. Tego dnia w naszej sali powiewały flagi różnych państw, a na ścianach i drzwiach można było odczytać plakaty ze słowami pełnymi życzliwości. Uczniowie wzięli udział w zabawie, w której dopasowywali flagi do właściwej nazwy państwa oraz rysowali flagi wybranych przez siebie krajów. Zajęcia miały na celu ukazanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz poznawania tradycji i kultury Europy. Zapraszamy na fotorelację.

 O świetlicy słów kilka.


Stałym elementem codziennego pobytu dziecka w świetlicy jest wspólne odrabianie lekcji oraz pomoc uczniom mającym trudności w nauce.
Uczniowie mają do dyspozycji wiele gier planszowych i edukacyjnych, książki i kolorowanki, a nowością w naszej sali jest MAGICZNY DYWAN. To interaktywna pomoc dydaktyczna sprzyjająca całościowemu rozwojowi dziecka poprzez ćwiczenia fizyczne, intelektualne i rozrywkę, co wpływa na poprawę motoryki dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i szybkości reakcji.

W świetlicy urządzono strefę ciszy. Jest to miejsce, w którym uczniowie mogą odpocząć i odciąć się od wszechobecnego hałasu.

ANGLOJĘZYCZNA ŚWIETLICA
Anglojęzyczna świetlica to innowacja, która funkcjonuje od zeszłego roku szkolnego. Zajęcia mają na celu szerzenie idei swobodnego komunikowania się w języku angielskim z wykorzystaniem poznanego na lekcjach języka angielskiego słownictwa i struktur gramatycznych. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do przełamania bariery strachu, wstydu i niepewności w kontaktach międzyszkolnych z dodatkowym czynnikiem stresującym, którym jest język obcy.

"Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem" Albert Camus

W piątek 23 września w świetlicy szkolnej przywitaliśmy Jesień. Uczniowie wykonywali wiele prac plastycznych, m.in.: kolorowali pastelami liście, przyozdabiali okna, malowali farbami. Zorganizowano konkurs na najpiękniejsze jesienne drzewo. Głosowanie odbyło się 30 września. Wyniki konkursu już wkrótce :)
Tego samego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka, w którym dzieci tworzyły prace z kolorowego papieru i rolek oraz brały udział w "Jabłkowym challenge'u". Zapraszamy na fotorelację.

"Witamy wszystkich uczniów w świetlicy szkolnej. Głównym celem naszych działań jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po zajęciach. Ponadto chętnie służymy pomocą w nauce i odrabianiu zadań domowych. Zwracamy szczególną uwagę na rozbudzenie wśród uczniów ciekawości poznawczej i stworzenie optymalnych warunków do rozwijania swoich zainteresowań, uzdolnień i mocnych stron. Z naszej strony uczniowie mogą liczyć na udział w ciekawych zajęciach oraz wszelkiego rodzaju pomoc :)


 

 Podczas zajęć świetlicowych powstają prace plastyczne: maski karnawałowe, zimowe pejzaże i część chińskich smoków na pamiątkę dla odwiedzajacych szkołę przedszkolaków. Do smoków dołączył  tęczowy jednorożec i wesołe dinozaury w różu, który podobnie jak one nie wychodzi z mody.

ROK SZKOLNY 2021/2022

  Mamy jeszcze kilka dni,żeby przed wizytą gości z Fundacji Pet Patrol przyłączyć się do zbiórki darów dla ich podopiecznych. "Gwiaździsta noc z Cukierkiem i cyprysem "w wykonaniu 2 A. Może nas do tego zachęcić.Przynoście dary do świetlicy. Zwierzaki czekają!

NASZA ŚWIETLICA JEST SUPER!!!
Świetlica to nie tylko odrabianie zadań domowych, ale także wspólne spędzanie czasu. Nie nudzimy się!
Pani Alina Gładysz- Gibadło wraz z byłym uczniem naszej szkoły Mateuszem prowadzą koło szachowe.♟Dzieciaki kochają też zajęcia plastyczne, planszówki i inne gry.
8 listopada odwiedził nas wyjątkowy gość - border collie Mela - pies terapeuta. A swoją miłość do zwierzaków dzieci pokazały przyłączając się do zbiórki karmy i innych artykułów.

5-tego Listopada w Dniu Postaci z Bajek wspólnie z panią Aliną Gładysz - Gibadło i panią Anną Sorychta, oglądaliśmy ulubione czeskie bajki z dzieciństwa naszych rodziców. Przypomnieliśmy sobie jak Krecik z pomocą myszki został ogrodnikiem, jak szewc z Jiczina- Rumcajs zaczął zbójowanie,Żwirek i Muchomorek pomogli Rusałce, a pomysłowi sąsiedzi skonstruowali pólkę na ksiązki i garaż na nowy samochód. Poznaliśmy też czeskie słówka, które brzmią jak polskie, ale znaczą całkiem co innego i przekonaliśmy się,że "wiewiórka", to nie żaden "drevni kocur" jak mówią w Internecie tylko bardziej zwyczajna " veverka". Takich dziwnych słów jest zresztą o wiele więcej. Cieszymy się,że kreskówki naszych południowych sąsiadów uczą i bawią kolejne pokolenie dzieci, także tych z czasów Facebooka. Po zajęciach powstali bajkowi bohaterowie z plasteliny.

8 listopada obchodziliśmy w szkole Święto Niepodległości.Podczas akademii śpiewaliśmy hymn, a w świetlicy wykonywaliśmy biało -czerwone kotyliony i godła narodowe. 

Konkurs „Moje wymarzone Wakacje”


Uczniowie klas I – IV licznie wzięli udział w ostatnim konkursie organizowanym w tym roku szkolnym, zaskoczyli jury swoja kreatywnością i pomysłami na nadchodzące wakacje.


Mamy nadzieję, że wszystkie marzenia przedstawione na pracach konkursowych spełnią się w najbliższym czasie.
W konkursie udział wzięło 11 uczniów, wszyscy uczestnicy znaleźli się na podium.

I miejsce:
Magdalena Bulandra Ia
Michalina Mura IVa

II miejsce:
Izabela Mikulak IVa
Aleksandra Siedlaczek IVa
Bartosz Gibadło IVb

III miejsce:
Marysia Sławek Ia
Krzysztof Olender Ib
Hania Lajdamik Ib
Karol Leszcz Ib
Oliwia Sawicka Ib
Natalia Mikulak IVa


Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i życzymy udanych wakacji !!!

Życzenia z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2019

KONKURS – MOJE WYMARZONE WAKACJE LETNIE

 

Świetlica szkolna zaprasza uczniów klas I – IV do udziału w konkursie

PLASTYCZNO – TECHNICZNYM

 

pt.: „MOJE WYMARZONE WAKACJE LETNIE”

 

 •         Praca może być wykonana dowolna techniką plastyczną
 •         Format płaski lub przestrzenny (makieta)
 •         Maksymalny rozmiar A3

 

Termin dostarczenia prac: 7 CZERWIEC 2019

Rozwiązanie konkursu: 10 CZERWCA 2019

Prace proszę dostarczać  do Świetlicy Szkolnej !!!

 

Organizatorzy: Westfal J.  Szczęsny A.  Siedlaczek K. Gładysz – Gibadło A.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Życzymy wszystkim zimowych, śnieżnych ferii. Odpocznijcie po trudach pierwszego semestru i nabierzcie sił. Spotykamy się po feriach – pełni zapału do pracy i nauki. A tymczasem: odpoczywajcie bezpiecznie!

Maski Karnawałowe

5 lutego 2019 roku odbyło się rozwiąanie konkursy Świetlicowego pt.: "Najpiękniejsza Maska Karnawałowa" 

W konkursie wzięło udział 18 masek, z czego 5 znalazło się na podium. Zostały one wykonane najciekawszymi metodami plastycznymi. 

Wyniki konkursu:

I miejsce 

ex aequo Magdalena Bulandra Ia i Bartosz Gibadło IVb

II miejsce 

ex aequo Marta Korf IIa i Aleksandra Siedlaczek IVa

III iejsce 

Adrian Pawełek IIId (Gim.) 

Wszystkim uczestnikom serdecznie Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie !!!

 

Balik

4 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się międzyklasowy Bal Karnawłowy połączony z taneczną zabawą dla przebierańców. Mogliśmy podziwiać bajkowe postacie tj.: Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka czy Arielkę, strużów prawa, zwierzęta np. koty i jedorożce, a nawet ratującego świat Supermana...

 

Po zakończonych lekcjach przebrani uczniowie dlaej mogli bawić się i tańczyć na zabawie, która trwała w Świetlicy Szkolnej. Wszyscy wspólnie świetie bawiliśmy się przy rytmach muzyki disco. 

Świetlica Szkolna

zorganizowała konkurs z okazji Dnia Babci i Dziadka

 

uczniowie bardzo zaangażowali sie w wykonanie pięknych prac plastycznych

mamy nadzieję, że ich Dziadkowie i Babcie będa w tym  dniu szczęśliwi i wzrószeni 

z tego powodu, że ich wnuczęta pamiętały o tym szczególnym święcie.

 

Wyniki konkursu:

 

Jury uznało, że I miejsce ex aequo zajmą:

Magdalena Bulandra Ia

Marta Korf IIa

Amelia Zimny IVb

Adrian Pawełek IIIg (Gim.)

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikm komkursu !!!

Quiz Świąteczny

20 grudnia 2018 roku, uczniowie najmłodzych klas mogli wziąć udział w Quizie wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat tradycji i zwyczajów Bożonarodzeniowych.

Kazdy został nagrodzony pamiątkową bombką na choinkę i słodkim upominkiem.

 

Wszyskim uczestnikom Gratulujemy !!!

Mikołajki 2018

Z okazji dnia Św. Mikołaja uczniowie klas I i II wzięły udział w spotkaniu ze Św. Mikołajem, które odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Rybniku. Uczestnicy wyjścia wzięli udział w grach i zabawach, mieli możliwość porozmawiania z Mikołajem, a także otrzymali piękne paczki z mnóstwem słodkości. 

Kiermasz Świąteczny

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe bardzo mocno zaangażowali się w przygotowanie tegorocznego kiermaszu Świątecznego. Część ozdób została wykonana podczas pobytu w świetlicy, a pozostałe ozdoby wykonane zostały z pomocą rodziców w domach uczniów i dostarczone na kiermasz. 

Za zaangażowanie wszystkich uczniów i pomoc rodziców serdecznie Dziękujemy !!!

Eco Misie

25 listopda obchodzimy Dzień Pluszowego Misia, a także promujemy świadomość ekologiczną u dzieci, z tej okazji jak co roku uczniowie mogli pochwalić się swoimi zdolnościami plastycznymi i technicznymi wykonując Eco Misie z materiałów recyklingowych, pokazując jak fajnie i efektywnie można wykorzystać odpady. 

 

1 miejsce zajęła 

Magdalena Bulandra z kl. Ia

 

2 miejsce zajęli ex aequo

Zofia Szymańska i Kacper Cichoński z kl. IIa

 

3 miejsce zajął

Wiktor Smołka z kl. IIa

 

Gratulujemy !!!

 

Dzień Głośnego Czytania

1 października 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania.
W ramach akcji organizowanej tego dnia uczniowie brali udział w głośnym czytaniu bajek, uczniowie ze starszych klas czytali dla najmłodszych uczniów.

Ponadto tego samego dnia obchodziliśmy Dzień Kota, uczniowie mieli możliwość narysowania bądź wykonania swoich ulubionych postaci bajkowych lub kotów, lwów i tygrysów z papieru wykorzystując przy tym rożne techniki plastyczne.

Prace zostały zaprezentowane w gablotkach i na szafkach na parterze szkoły.

"Czytaj codziennie ze słodziakami"

W dniu 15.10.2018 roku zakończył się konkurs organizowany przez sieć sklepów Biedronka - „Czytaj codziennie ze Słodziakami”

 

Zadaniem uczniów było czytać codziennie przez 21 dni aby wyrobić nawyk regularnego czytania, za każdy dzień czytania uczniowie otrzymywali naklejki ze swoimi ulubionymi Słodzikami.

 

W naszej szkole nagrodami uhonorowane zostało 5 uczniów, którzy codziennie poświęcali swój czas na czytanie.

 

Klasa II

Milena Wałach i Wiktor Smołka

 

Klasa IV

Paulina Michta, Michalina Mura, Karolina Pakos

 

Gratulujemy !!!

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej