MIĘDZYNARODOWY KONKURS "MATEMATYKA BEZ GRANIC"

PATRONAT HONOROWY

Krajowy Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez Granic” http://www.mbg.uz.zgora.pl
Polskie Towarzystwo Matematyczne Oddział Zielonogórski
Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonome 65-516 Zielona Góra, ul. prof. Z. Szafrana 4a

Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele Matematyki, Uczniowie!

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie „Mathématiques Sans Frontières” (Matematyka Bez Granic) – edycja Polska.

W roku szkolnym 2019/2020 będzie organizowana XXXI edycja Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques Sans Frontières” Konkurs ten organizowany jest pod auspicjami Rady Europy.

Polscy uczniowie będą uczestniczyli w tych zawodach po raz dwudziesty ósmy.

Patronat nad Międzynarodowym Konkursem „MSF” w Polsce objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne, a jego promocję i organizację w Polsce powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

„Matematyka Bez Granic” Junior to konkurs bezpłatny, międzyklasowy, adresowany do uczniów piątych i szóstych klas szkół podstawowych,

Matematyka Bez Granic” Senior to konkurs bezpłatny, międzyklasowy adresowany do ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstwowych.

Warunki uczestnictwa: Jedynie całe klasy mają prawo uczestnictwa w zawodach. Zgłoszenie udziału w konkursie następuje za zgodą wszystkich uczniów klasy w porozumieniu z nauczycielem matematyki i dyrekcją szkoły. Do współzawodnictwa mogą stawać uczniowie klas ze szkół publicznych i niepublicznych.

Terminarz XXX MK "MBG" Senior edycja 2019/2020:

1. Zgłoszenia uczestnictwa: od października do grudnia 2019 roku
  2. Etap wstępny (wewnątrzszkolny): od stycznia do 25 lutego 2020 roku
  3. Finał: 27 lutego 2020 roku, godzina 10:00-11:30

Terminarz XXX MK "MBG" Junior edycja 2019/2020:

1. Zgłoszenia uczestnictwa: od października do grudnia 2019 roku
  2. Etap wstępny (wewnątrzszkolny): od stycznia do 28 lutego 2020 roku
  1. Finał: 5 marca 2020 roku, godzina 10:00-10:50.

maj – czerwiec: wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu w regionie.

Zgłoszenia uczestnictwa należy przesłać drogą elektroniczną na specjalnym druku (formularz zgłoszenia) podanym na stroniehttp://www.mbg.uz.zgora.pl oraz pocztą tradycyjną na adres właściwego dla danego regionu Komitetu Regionalnego.

Finał Konkursu odbywa się wlutymw tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich szkołach, w których kształcą sięuczestnicy konkursu.

Do rozwiązania jest, w zależności od kategorii wiekowej uczniów, (Junior 8 lub 9), (Senior 10 lub 13 zadań), z czego pierwsze zadaniepodane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych.

Celem konkursu „Mathématiques Sans Frontières” Matematyka Bez Granic) jest zbliżenie między krajami i miastami UniiEuropejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi.

Konkurs ten ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym.Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.

Podsumowanie wyników finału każdejedycji konkursu (zgodnie z regulaminem konkursu międzynarodowego)odbywa się wposzczególnych regionach kraju na przełomie maja lub czerwca.

W każdym regionie objętym konkursem przyznawane są dyplomydlazwycięskich zespołów klasowych(trzy najlepsze klasy) oddzielnie dla klas piątych i szóstych szkół podstawowych, oraz klas ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych) ufundowane przez sponsorów.

Uroczystość wręczania nagród i dyplomów odbywa się w obecności przedstawicieli klas-uczniów laureatów konkursu, nauczycielimatematyki, dyrektorów szkół, przedstawicieli Komitetu Regionalnego Konkursu, władz akademickich, władz oświatowych samorządowych, zakładów pracy, firm oraz przedstawicieli prasy lokalnej, radia, telewizji. Nagrody wręczają fundatorzy pozyskani przzez RKO MK "MbG".

region zachodnio-śląski

Adres:

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza w Rybniku
ul. Cmentarna 1
44-200 Rybnik

Przewodniczący komitetu:

mgr Małgorzata Pomykalska

WWW :

www.sp9.miastorybnik.pl/miedzynarodowy-konkurs-matematyka-bez-granic.html

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie http://www.mbg.uz.zgora.pl