Projekty w których szkoła bierze udział

Nasza szkoła uczestniczy w programie:

"WARZYWA, OWOCE I MLEKO W SZKOLE"

W programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.
Dzieci otrzymują bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

• owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,
  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.

więcej informacji: owoce i warzywa w szkole, ARiMR

„Żyj smacznie i zdrowo"

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w programie  „Żyj smacznie i zdrowo". Program ten przedstawia uczniom proste zasady żywieniowe podane w apetycznej formie.

Do tej pory odbył się pięć edycji projektu, dwie pierwsze pod wcześniejszą nazwą „Jedz smacznie i zdrowo". W związku z poszerzeniem zakresu projektu o informacje z dziedziny ekologii, organizatorzy podjęli decyzję o zmianie nazwy na „Żyj smacznie i zdrowo".

Pierwsza edycja programu odbyła się w roku szkolnym 2010/2011. Wzięło w niej udział niemal 500 gimnazjów z całej Polski. Ponad 600 nauczycieli przeprowadziło lekcje na temat zdrowego odżywiania dla blisko 23 000 uczniów z ponad 1000 klas.

Koordynatorkami programu w naszej szkole są Agata Giesler i Justyna Bulińska.