2020-11-26

Jedzenie daje siłę organizmowi człowieka do funkcjonowania. Jakość pożywienia i wybór produktów do komponowania posiłków wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie.

Jak zatem odżywiać się zdrowo?

Prawidłowe żywienie to dostarczanie organizmowi energii wszystkich składników pokarmowych (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy), składników mineralnych oraz wody w ilości odpowiedniej do wieku i aktywności fizycznej. Całodzienny sposób żywienia przedstawia Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej, a także Talerz Zdrowia. Warto też wprowadzić do życia zasadę 6 U :
1 U jak urozmaicenie posiłków – jemy wszystko
2 U jak umiarkowanie – w odpowiednich ilościach (4-5 posiłków dziennie)
3 U jak uregulowanie – przerwy między posiłkami powinny wynosić 3-4 godzin
4 U jak unikanie tłuszczu, soli, cukru, używek i stresu
5 U jak uprawianie sportu – dorosły 30 minut dziennie, dziecko 60 minut
6 U jak uśmiechnij się – prawidłowe odżywianie wpływa na naszą psychikę i poprawia nastrój.

Śniadanie daje moc?

Mając świadomość jak ważne jest rozpoczęcie dnia od zdrowego śniadania, uczniowie naszej szkoły co roku obchodzą Dzień Zdrowego Śniadania. W tym roku nauka zdalna nie pozwoliła nam na wspólne przygotowanie i spożycie posiłku w szkole, dlatego uczniowie wykonali swoje prace w domach. Nauczyciele poszczególnych klas przeprowadzili z uczniami zajęcia on-line utrwalając wiedzę na temat właściwego odżywiania i jego wpływu na zdrowie oraz zęby. Nasi uczniowie wykazali się sporą wiedzą, a efekty ich pracy możecie podziwiać w galerii zdjęć.

DZIEŃ DROWEGO ŚNIADANIA