Tolerancja - widzieć więcej, niż pozorne różnice

2021-06-23

1 czerwca uczniowie klasy 6a i 7a wzięli udział w warsztatach integrujących, przeprowadzonych przez wychowawców klas. Tematem przewodnim spotkania była Tolerancja - widzieć więcej, niż pozorne różnice.

Warsztaty zaczęły się od wprowadzenia pojęcia typów osobowości poprzez analogię zachowań zwierząt i ludzi. Uczniowie wysłuchali online wykładu pani psycholog Anny Pacwy, następnie wysunęli wniosek, że każdy typ osobowości, mimo iż odmienny, jest potrzebny w społeczeństwie. Po obejrzeniu fragmentu bajki ‘Zwierzogród’, uczniowie porównali swoją klasę do wspomnianego Zwierzogrodu - działając wspólnie jako drużyna można osiągnąć sukces.
W drugiej części zajęć uczniowie uczestniczyli w zabawie, której celem było pokazanie, jak wiele rzeczy łączy nas ze sobą (hobby, upodobania itp.). Następnie obejrzeli wywiad z młodzieżą, która doświadczyła przejawów nietolerancji. Uczniowie zastanowili się, w jakich okolicznościach można doświadczyć nietolerancji np.: w szkole, będąc na wakacjach, czy nawet w domu rodzinnym. Podsumowaniem warsztatów było stworzenie definicji tolerancji oraz praca w grupie nad plakatem promującym Tolerancję.