Growing Together Toledo Rybnik Project

2022-05-17

W grudniu 2020 roku nasza szkoła jako jedyna w Polsce została wybrana przez organizatorów pilotażowego projektu GROWING TOGETHER (Toledo Public Schools; Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) do współpracy międzynarodowej, której celem było wykorzystanie metody Engineering Design Process (EDP) w procesie uczenia się młodzieży oraz szerokie spojrzenie na problem ograniczonego dostępu młodzieży miejskiej do pełnowartościowego pożywienia (“Access to nutritious food is a global problem with lifelong impacts”).

Przez trzy semestry uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku i Marshall Stemm Academy w Toledo, Ohio regularnie spotykali się na lekcjach online, gdzie rozwijali swoje umiejętności z zakresu technologii, dialogu międzykulturowego, znajomości języka angielskiego i biologii.

Projekt podzielony był na trzy etapy. Najbardziej oczekiwana przez uczniów była aeroponiczna uprawa roślin jadalnych w wieży Tower Garden, którą otrzymaliśmy od pana Stephen’a Ritz’a – propagatora tego typu wież w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie regularnie mierzyli pH wody, dobierali i dolewali potrzebne odżywki, wykonywali pomiary rozrostu roślin i wymieniali się swoimi obserwacjami z rówieśnikami w Toledo.

Udział w projekcie wymagał dużego nakładu pracy ze strony uczniów i nauczycieli, jednak zaowocował nie tylko zdrowymi roślinami, wiedzą i doświadczeniem, ale również przyjaźniami w tym szczególnie trudnym dla wszystkich czasie nauki zdalnej.
W czwartek, 5 maja odbyła się finałowa lekcja projektu, w której udział wzięli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i zacni goście, którym dziękujemy za obecność. Dzielenie się efektami naszej pracy napawa nas wszystkich dumą i radością.
Żniwa (Harvest day) miały miejsce w ubiegły czwartek, 12 maja. Z przyjemnością spotkaliśmy się w sali lekcyjnej, gdzie przez ostatnie miesiące uspakajał nas szum wody i blask lamp ogrzewających nasze rośliny. Każdy miał okazję zobaczyć i dotknąć ich długie korzenie, powąchać świeży tymianek i koperek. Uczniowie samodzielnie przygotowali zdrową ucztę, do której zasiedli po długim dniu zajęć lekcyjnych. Nic nie sprawia więcej przyjemności niż wspólnie zjedzony zdrowy posiłek. Ten moment, w którym zasiadasz do stołu z przyjaciółmi i …. jesz zdrową żywność z własnej uprawy. Bezcenne.

Jesteśmy z Was dumni!
Wiesława Korecka-Widenka, Agata Geisler, Maria Jackson