NOC NAUKOWCÓW NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ W GLIWICACH

2022-10-11

W ubiegłą sobotę nasi uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Politechnikę Śląską w Gliwicach, gdzie podczas Nocy Naukowców poznaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak wyglądała Ziemia za czasów dinozaurów? Co sprzyjało rozwojowi tych zwierząt? Jaki jest podział dinozaurów? Co jadły te zwierzęta, jak się poruszały i jak się rozmnażały? Z kolei podczas warsztatów na wydziale budownictwa uczniowie wykonywali geometryczne i logiczne wycinanki.

W fantastyczny świat mikroorganizmów zabrali nas uczniowie ALO. Pod lupę... a właściwie pod mikroskopem zobaczyliśmy drobnoustroje żyjące w naszym otoczeniu. Podczas tej magicznej nocy spotkaliśmy gadające głowy i świat robotyki społecznej. Poznaliśmy technologie odpowiedzialne za rozwój robotyki społecznej i przekonaliśmy się na własnej skórze, co potrafią roboty, których zadaniem jest komunikacja z człowiekiem. Poznaliśmy zmysły robota, które pozwalają mu widzieć, słyszeć i mówić! Dowiedzieliśmy się, do czego wykorzystuje się roboty społeczne i w jaki sposób pomagają na co dzień ludziom, a także jakie są dalsze kierunki rozwoju robotyki społecznej. Podczas wykładu pt. "Oszukująca technika - technologie Haptic i Tactile Feedback" usłyszeliśmy informacje na temat wykorzystania zmysłu dotyku przy odczuwaniu sygnałów wytwarzanych przez urządzenia techniczne co nazywane jest technologią haptyczną lub taktylną (Haptic/Tactile Feedback). Zastosowanie takich technologii w urządzeniach wirtualnej rzeczywistości (VR), urządzeniach zdalnie sterowanych, a także instrumentach muzycznych to jedno z nowoczesnych obliczy techniki tzw. Przemysłu 4.0. Spróbowaliśmy "dotknąć" świata wirtualnego. Zapraszam na fotorelację z tego wydarzenia.
K. Smołka