Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023 - W tym roku hasłem jest „Zainwestuj w Naszą Planetę”

2023-04-16

Czym jest Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi, znany również jako Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od ponad 50 lat. W 2009 roku ONZ ustanowił 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

W tym samym dniu w 190 krajach świętuje się Sprzątanie Świata. Jest to nowsze święto, zapoczątkowane w 2008 roku w Estonii. Zebrało się wtedy 50 tysięcy osób, aby przez 5 godzin móc sprzątać śmieci na terenie całego kraju. Od kilku lat tego typu inicjatywy mają również miejsce w naszym kraju.

Jak obchodzimy Dzień Ziemi?

Wiele miejscowości decyduje się organizować specjalne atrakcje z okazji Światowego Dnia Ziemi. Akcje organizowane są nie tylko w centrum miasta, lecz także w placówkach oświaty. Od najmłodszych lat uczy się dzieci dbania o środowisko, łącząc zabawę z nauką.

W szkołach dzieci ubierają się w kolorze zieleni na znak czystej planety. Uczone są segregacji śmieci oraz tego, co robić, aby dbać o Ziemię. Na wyższych etapach edukacji dzieci uczone są dbania o porządek. Każdego roku część placówek decyduje się na świętowanie Sprzątania Świata. Uczniowie sprzątają cały teren swojej szkoły, łącznie z obiektami przylegającymi.

Jak możemy dbać o przyrodę?

Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, możemy dbać o środowisko. Wybierając się w okresie urlopowym na wycieczkę, szukajmy korzystniejszych środków transportu. Zamiast samolotu skorzystajmy z pociągu czy nawet samochodu.

Gdziekolwiek będziemy, utylizujmy odpady zgodnie z ich podziałem. Sprawdźmy, co nadaje się do recyklingu i wykorzystujmy urządzenia energooszczędne.

O środowisko możemy również dbać ograniczając ilość plastiku. Unikajmy jednorazowych opakowań szamponów i innych kosmetyków. W drogeriach dostępne są artykuły w mniejszych opakowaniach, które można wykorzystać wielokrotnie.

Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z naturalnych źródeł energii. Przy zdolnościach finansowych zastanówmy się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy deszczówek.