UKRAIŃSKIE ŚWIĘTO NARODOWE - DZIEŃ WYSZYWANKI

2023-05-15

Dziś w naszej szkole odbyło się wielkie święto. Nasi Ukraińscy uczniowie przybliżyli nam Dzień Wyszywanki. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której wysłuchaliśmy tradycyjnych piosenek, zobaczyliśmy ukraińskie tańce i przybliżono nam tradycje wyszywanki. Mieliśmy też zaszczyt gościć przedstawiciela 28 Dzielnicy i przedstawicielkę Urzędu Miasta z Centrum Edukacji i Kultury. Mimo tego, że święto ma dopiero 16 lat jest bardzo chętnie obchodzone przez Ukraińców i stało się swoistym manifestem tożsamości kulturowej.

Krótka historia święta:

Międzynarodowy Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli – "wyszywanki". Zapoczątkowane zostało stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach, a obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek maja.

Pomysłodawczynią była studentka Lesja Woroniuk, która zaproponowała, aby jej koleżanki i koledzy jednego dnia założyli koszule z wyszywanką. Na początku w akcji wzięło kilkudziesięciu studentów i kilku wykładowców. W kolejnych latach święto urosło do poziomu ogólnokrajowego, a później przyciągnęło diasporę ukraińską na całym świecie. Dzień obchodów wybrano nieprzypadkowo. Celowo wyznaczono dzień powszedni, zamiast weekendu, aby podkreślić, że wyszywanka jest elementem życia i kultury Ukraińców, a nie antycznym artefaktem.

W obecnych czasach  wyszywanka stała się czymś więcej: symbolem własnej tożsamości, której trzeba bronić za wszelką cenę. Teraz noszą je wszyscy, bo stały się (obok ukraińskiej flagi) jednym z najważniejszych symboli narodowych.