Emp@tyczna klasa - październik

2023-10-28

Kończy się październik. Czas podsumować nasze działania. 

    Uczniowie naszej szkoły (2 klasy) stali się w październiku sekretnymi przyjaciółmi. Umilali dni wybranym osobom. Był to przyjemny czas, dzieci prześcigały się w pomysłach. Niektórym trudno było utrzymać sekret w tajemnicy.

     Jedna z klas oglądała film "W głowie się nie mieści". Następnie była rozmowa o filmie i o uczuciach. Okazało się, że dzieci "nie mają słów" by opisywać emocje. Od tamtej pory opisują w domu, w firmie pamiętnika emocje jakie im towarzyszyły (przynajmniej 2xw tygodniu). Stworzyli bank słów o uczyli się opisywać wewnętrzne uczucia. Dodatkowo wyszło, że najczęstszą emocją, która im towarzyszy jest smutek i zniechęcenie. Kolejną lekcję poświęciliśmy pracy nad tym co zrobić ze swoim smutkiem. 
     Kolejne klasy pochyliły się nad filmem "Gdzie się kryje empatia". Dzięki filmowi dzieci z kl. 5B poznały neurobiologiczne podstawy empatii. Dowiedziały się, jak można zwiększyć jej poziom.
Następnie, pracując w grupach, wymyśliły sytuacje szkolne, które rozwijają tę ważną dla nas umiejętność.
     Film w bardzo przystępny sposób wyjaśnił i przybliżył najmłodszym uczniom (2a) pojęcie empatii i wszyscy zgodnie przyznali, że już niejednokrotnie wykazali się empatią, a także sami jej doświadczyli.

 Największym zaskoczeniem dla niektórych uczniów było to, że EMPATIA kryje się w mózgu :) 

     Bardzo ciekawy projekt zrealizowała klasa 3. Podczas warsztatów dotyczących emocji przedstawili swoją klasę jako pizzę. Tak jak na niej są różne dodatki (każdy uczeń dodał swoje), tak różni są uczniowie w tej klasie. Razem tworzą przepyszne danie. 

     Cała szkoła włączyła się w stworzenie empatycznego drzewa, które wita uczniów naszej szkoły na samym wejściu. Każdy może codziennie "zabrać" ze sobą miłe słowa.
Ponadto, jak co roku, włączyliśmy się w zbiórkę kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt.    
     Klasy najmłodsze spotkały się z psiakiem w ramach swoich zajęć. Musieli wykazać się sporą dozą empatii pracując z czworonogiem. 

     Oj działo się w październiku!

 #empatycznaklasa #sp9rybnik

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej