Poznawaliśmy Śląsk i szeroki świat

2016-04-04

1 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Domu Kultury w Rybniku - Chwałowicach w "Spotkaniu z książką podróżniczą  - poznajemy Śląsk i szeroki świat". Przedsięwzięcie to rozpoczynało Rybnicki Festiwal Podróżników "Karawana".

Na poszukiwanie przygody w naszym regionie zabrała uczestników rybnicznaka, Ślązaczka Roku 1995– pani Anna Stronczek. Ze swadą przedstawiła kilka dowcipnych monologów dotyczących życia w naszym regionie. Kolejna z prelegentek - pani Kazimiera Drewniok, autorka opracowań o folklorze i architekturze Śląska zachęcała do poznawania rodzimej kultury. W szeroki świat egzotycznych Krajów Maghrebu oraz Gruzji wyruszyliśmy z panią Izabelą Kolonko – podróżniczką i nauczycielką z ZST w Rybniku. Po przerwie na poczęstunek uczniowie mogli wziąć udział w konkursie czytelniczym. Kto zidentyfikował autora i tytuł czytanego fragmentu książki - otrzymywał dyplom i atrakcyjną nagrodę książkową. Następnym punktem imprezy było spotkanie autorskie z Bartkiem Sabelą, który uwrażliwił nas na niektóre bolesne problemy cywilizacyjne. Zobaczyliśmy m. in. smutną relację z terenów ginącego Morza Azowskiego. Wirtualnie odziwedziliśmy też niezwykły (funkcjonujący jak państwo) obóz uchodźców z Sahary Zachodniej.

Cieszymy się, że dzięki temu, zorganizowanemu przez Stowarzyszenie „Korzenie.pl” oraz RODNiIP „WOM” w Rybniku spotkaniu nasze postrzeganie świata znacznie się poszerzyło. Nabraliśmy też ochoty na czytanie książek, szczególnie podróżniczych. Być może zechcemy jeszcze głębiej poznawać Śląsk i szeroki świat...Póki co, czekamy na kolejną edycję tej ciekawej inicjatywy czytelniczej!

Zofia Bąk, kl. 2c

(op. p. Aleksandra Stężała)