Akademia Uczniowska działa celująco!

2016-04-04

W poniedziałkowe popołudnie, 4 kwietnia mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnej odsłonie Akademii Uczniowskiej.

Pierwszy z wykładów poprowadziła pani mgr Wiesława Korecka-Widenka. Nosił on enigmatyczny tytuł „Kocha, czuje ból, lubi robić zakupy i... spać”. Jak się później okazało, rzecz dotyczyła funkcjonowania ludzkiego mózgu. Prelegentka porównała ten niezwykły narząd  do kobiety, co skłoniło ją do podania atrakcyjnych (a jakże!) rozmiarów obiektu jej naukowych westchnień. Z prezentacji wynikało ponadto, że mózg nie jest (niestety) wielozadaniowy i nie zawsze może poradzić sobie ze współczesną presją wykonywania wielu prac w tym samym czasie. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się też, jak ważny dla funkcjonowania mózgu jest sen. W tym czasie regeneracji porządkowane są nowe wiadomości, dokonuje się też interpretacja wspomnień. Dzięki prelekcji zdaliśmy sobie sprawę, że mózg należy trenować, ponieważ ma to wpływ na wzrost inteligencji. Odkryliśmy, że łatwiej uczyć się języków obcych osobom, które często słuchają wypowiedzi w tychże językach. Doświadczyliśmy również, że przeważnie jesteśmy w stanie zapamiętać 7 przedmiotów, faktów, osób lub liczb (stąd np. 7 cudów świata). Ubogaceni wiedzą o naszym przyjacielu – mózgu – postanowiliśmy dbać o rozwój jego sprawności słuchając muzyki klasycznej, rozwiązując łamigłówki, uprawiając jogging i jeżdżąc na rowerze a także stosując zdrową dietę. Mamy nadzieję, że odwdzięczy się nam podwyższonym IQ!

Pan mgr Grzegorz Przybyła w drugim z wykładów zaprezentował „Świat w skali mikro i makro”. Zobaczyliśmy najmniejszego znanego gada mieszczącego się na główce od zapałki oraz najmniejszego ssaka swobodnie poruszającego się po ludzkim palcu. Odkryliśmy jak wielkie (proporcjonalnie) przestrzenie istnieją w atomie pomiędzy poruszającymi się po powłokach elektronowych elektronami a złożonym z protonów i neutronów jądrem. Dowiedzieliśmy się, że długość aksonu może dochodzić do 1,5 metra. Widzieliśmy największe drzewo – sekwoję wieczniezieloną, największy kwiat – bukietnicę Arnolda (niestety nie wydziela on woni podobnej większości kwiatom, a zgniły odór psującego się mięsa...). Wiedzieliśmy najwyższy budynek – Burij Khalifa. Podróżowaliśmy wirtualnie po ogromnych przestrzeniach naszego Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej. Niestety pod koniec wykładu spotkało nas duże rozczarowanie, bo uzmysłowiliśmy sobie, że  nie zrealizujemy marzeń o podróżach międzygalaktycznych, ponieważ wyprawy takie musiałyby trwać co najmniej 40 lat (i nie starczyłoby nam na nie życia). Pozostaje nam siedzieć na naszych bezpiecznych kosmicznych peryferiach, z daleka (za pomocą coraz bardziej precyzyjnych przyrządów) kontemplując symetryczne kształty niezwykłej „piany” – niedawno odkrytej struktury Kosmosu. Wykładowcom dziękujemy za bardzo ciekawe przedstawienie przygotowanych tematów! Z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg serii...

Słuchacze

(op. p. Aleksandra Stężała)