Konkurs o Unii Europejskiej

2016-05-12

12.05.2016 w naszej szkole - Gimnazjum nr 1 - odbył się konkurs wiedzy na temat Unii Europejskiej.

Za organizację konkursu odpowiedzialne były nasze nauczycielki: pani Bogumiła Michalewska i pani Bożena Tokarz. Muszę przyznać, że pytania konkursowe wymagały od uczestników długich przygotowań i naprawdę olbrzymiej wiedzy. O zwycięstwo walczyło sześć szkół, które były bardzo dobrze przygotowane i zdeterminowane, aby zająć jak najlepsze miejsce. Konkurs podzielono na dwa etapy: quiz oraz pytania w formie prezentacji. Quiz rozwiązywaliśmy w sali informatycznej. Uważam, że jego multimedialna formuła była bardzo pomysłowa i atrakcyjna dla uczestników. Po zakończeniu pracy na komputerach przystąpiliśmy do odpowiadania na pytania, które wyświetlała nam pani Michalewska. Odpowiadaliśmy po kolei, zgodnie z wylosowanym numerkiem. Mogliśmy wybrać pytania odpowiednio za jeden, dwa lub trzy punkty. Pytania za jeden punkt należały do prostszych - wymagały od nas znajomości flag oraz stolic państw członkowskich. Pytania za dwa punkty były już trudniejsze. Musieliśmy wiedzieć dużo na temat struktur Unii Europejskiej i znać daty wstąpienia poszczególnych państw do tego związku. Pytania za trzy punkty były najbardziej wymagające. Musieliśmy znać polityków, którzy odgrywają (lub odgrywali) znaczącą rolę w Unii. Musieliśmy także znać siedziby tego związku i ich położenie. Po konkursie zostaliśmy uraczeni słodkim poczęstunkiem. Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 11, drugie Gimnazjum nr 4, a trzecie Gimnazjum Społeczne. Trzy pierwsze szkoły wykazały się wielką wiedzą i wolą walki. Nagrody były atrakcyjne - były nimi punkty rekrutacyjne do szkoły średniej, odpowiednio 3, 2 i 1 w zależności do zajętego miejsca na podium. Nasza szkoła zajęła czwarte miejsce. Pomimo niezbyt zadowalającego wyniku wiem, że przetarliśmy szlaki naszym młodszym kolegom. Mam nadzieję, że ten konkurs zdobędzie popularność, na jaką zasługuje, ponieważ jest przygotowany na najwyższym poziomie. Zdobyta przy okazji uczestnictwa w nim wiedza na temat Unii na pewno nie ulegnie zapomnieniu i przyda nam się nam w dalszym życiu.

Zosia Zielonka, uczennica klasy 3e