Hura!!! Wreszcie WAKACJE!

2016-06-26

24 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny 2015-2016

O godzinie 8:30 na sali gimnastycznej odbyło się pożegnanie tegorocznych absolwentów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrała Pani Dyrektor. Podziękowała za przybycie rodzicom, nauczycielom i uczniom. Podkreśliła, że koniec czerwca skłania do refleksji, czy czas spędzony w szkole przyniósł zamierzone efekty. Czy można mieć nadzieję, że nauka i pasje sportowe zaowocują w przyszłości? Zauważyła, że dla wielu minione dziesięć miesięcy było czasem wytężonej pracy uwieńczonej sukcesami na miarę ich możliwości. Trzecioklasistom życzyła dostania się do wymarzonej szkoły i sięgania po coraz bardziej ambitne cele. Podziękowała nauczycielom za trud codziennej pracy dydaktycznej, a ponadto za przygotowywanie uczniów do konkursów oraz za realizację ciekawych innowacji i projektów edukacyjnych. Wyraziła wdzięczność trenerom za rozwijanie pasji sportowej młodych adeptów siatkówki, koszykówki, lekkiej atletyki i judo. Słowa uznania skierowała też do rodziców za wysiłek kształtowania prawidłowych postaw życiowych swoich dzieci. Podkreśliła, że bez współpracy z rodzicami szkoła nie może w pełni spełniać swoich funkcji. Podziękowała za wzorową postawę pracownikom Administracji i Obsługi.  Absolwentów pochwaliła za dobre wyniki w nauce, zaangażowanie w pomoc ludziom potrzebującym oraz wspaniałą zabawę na komersie. Następnie odczytane zostały życzenia Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. W swoim liście do rozpoczynających wakacje zwrócił on też uwagę na bezpieczeństwo w tym czasie. Przypomniał hasło roku 2015/2016: „Odwaga ratuje życie”. Przekazane również zostały podziękowania Śląskiej Kurator Oświaty – pani Urszuli Bauer dla nauczycieli i rodziców oraz życzenia radości, zabawy i wytchnienia dla młodzieży. Później wyrażono wdzięczność rodzicom zaangażowanym w życie Gimnazjum nr 1 za pracę na rzecz naszej szkoły oraz fundowanie nagród książkowych i urządzeń podnoszących uczniom komfort nauki w tejże placówce.

W części artystycznej mogliśmy obserwować (z przymrużeniem oka) lekcję fizyki prowadzoną przez nauczyciela o wyjątkowo bujnej czuprynie. (Oczywiście zupełnie nie domyślamy się o kogo mogłoby chodzić…). Na zajęciach z języka polskiego dowiedzieliśmy się, że Mickiewicz napisał „Trzech dziadów” i wytrwale ćwiczyliśmy pisownie „nie” z rzeczownikami w wyrazach takich jak: „niedziela”, „niewolnik” czy „niedźwiedź”. Wreszcie uczniowie, „wdzięczni” za cały rok klasówek, kartkówek i odpytywania odpłacili nauczycielom pięknym za nadobne przygotowując dla nich arcytrudny quiz. Matematycy musieli zmierzyć się z problemem, czy dzielenie „piąte przez dziesiąte” da w końcu wynik „trzy po trzy”. Poloniści łamali sobie głowy nad tym, co dopełnia dopełniacz. Historycy zastanawiali się w jakim języku „Mówią wieki”. Nauczyciele biologii i geografii rozwiązywali problem: „Czy z wielbłąda może być równy gość?”. Nawet pani pielęgniarka musiała odpowiedzieć na pytanie: „Czy to prawda, że czas leczy rany?”. Wszyscy znienacka egzaminowani poradzili sobie śpiewająco… Zupełnie jak ubogacający akademię wokaliści i grający na puzonie instrumentalista. Później pozostało już tylko pożegnać się ze szkołą i cieszyć z czasu wolnego „do utraty sił”, bo „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”… „Carpe diem!”

Aleksandra Stężała