Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza w Rybniku

KOLEJNY WYKŁAD AKADEMII UCZNIOWSKIEJ

2018-01-16

W środę 17.01. 2018 r. o  godzinie 16.00 w sali 104 odbyło się kolejne spotkanie w ramach
AKADEMII UCZNIOWSKIEJ. Pani mgr Wiesława Korecka-Widenka wygłosiła wykład pt. "Nudne rośliny?"

Prelegentka udowodniła, że przedstawicielom flory jednak bardzo daleko do nudy. Na początek poinformowała słuchaczy, że już Karol Darwin i Karol Linneusz twierdzili, że rośliny rosną „mózgiem do dołu”. Przypomniała też, że rośliny mają układ immunologiczny i nerwowy. Zebranych zaciekawił fakt, iż toczą ze sobą wojny, dokonują wymiany handlowej i uczą się. Potrafią tez uciekać, opiekują się swoimi krewnymi. Rośliny potrafią świetnie manipulować zwierzętami. Nawłoć na przykład odstrasza groźne dla niej samce muszki owocówki. Kapusta natomiast przywabia do siebie osy będące naturalnym wrogiem bielinka kapustnika. Dzbanecznik stosuje inny fortel – w deszczu jego kielich wibruje, a mrówki spadają i zapylają kwiat. Rośliny potrafią się uczyć – np. groszek „skojarzył”, że niebieskiemu światłu sprzyjającemu fotosyntezie towarzyszy wiatr i zaczął przesuwać się w kierunku wiatru nawet, gdy nie emitowano światła. Grzyby potrafią się komunikować. Bób wytworzył system ostrzegania o ataku mszyc. Orzech potrafi niszczyć grzyby. Rośliny mają swój „układ nerwowy” – chloroplasty potrafią wytworzyć impuls elektryczny – jak w komórkach nerwowych zwierząt. Rośliny potrafią się bronić. Bylice to trawy, które zaatakowane wydzielają charakterystyczny zapach i ostrzegają sąsiadujące rośliny przed zjedzeniem. Aby tego uniknąć pozostałe egzemplarze wytwarzają odstraszające konsumentów, gorzkie substancje. Rośliny dbają o siebie nawzajem. Opiekuńcza brzoza dzieli się węglem (z którego powstaje cukier) z małymi siewkami. Buk jest najbardziej opiekuńczym z drzew – kiedy jedno drzewo zostanie ścięte lub się przewróci, pozostałe buki dzielą się węglem z kłodą umożliwiając jej życie nawet przez ponad 100 lat. Altruista niecierpek oddaje sąsiadom dostęp do światła. Rośliny śpią – ich liście wieczorem opadają około dziesięć centymetrów. Odbierają dźwięki (słyszą dźwięki owadów i wysyłają też dźwięki do otoczenia). Wyłapują też dźwięk wody i puszczają korzenie w jej kierunku. Mają poczucie obecności bakterii. Czasem zabijają swoje własne zaatakowane komórki i w ten sposób zabija bakterię. Niektórzy przedstawiciele flory wprowadzają zmiany we własne życie. Rosiczka zmieniła swój genom stwarzając sobie możliwość pożerania zwierząt (wytwarza kwas mrówkowy). Niektóre gatunki w Australii wytworzyły bardzo groźne substancje parzące. Mamutowiec wytworzył tak grubą korę, że dla tego drzewa nie są groźne pożary, a ciepłe powietrze tylko sprzyja rozsiewaniu jego nasion. Powabna niezapominajka swoim kolorem wabi owady, aby być dla nich jeszcze atrakcyjniejszą potrafi zwiększyć swoją temperaturę do 30° Celsjusza. Orchidee mają zdolności charakteryzatorskie - upodabniają się do muchówek, pająków lub grzybów), potrafią wytworzyć zapach imitujący padlinę czy gnijące owoce. W ten sposób zwabiają owady, po czym zatrzaskują się nad nimi, by te, trzepocząc się, oblepiły się pyłkiem i zaniosły go na inne kwiaty.

Słuchacze wykładu zostali przekonani, że świat roślin (szczególnie nasiennych, zajmujących 87% powierzchni kuli ziemskiej), może zaskakiwać i być obiektem naukowej fascynacji! Z niecierpliwością czekamy na następny wykład!