Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza w Rybniku

Pasowanie na uczniów

2017-10-04

27 września miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, która we wrześniu 2017r. otworzyła ponownie swe podwoje zarówno klas siódmych jak i klasy pierwszej.

To niemałe przeżycie zarówno dla pasowanych jak i zgromadzonych gości. Ze względu na ilość uczniów, wydarzenie to zostało podzielone na tury w dwóch kategoriach wiekowych.
Każda z grup musiała stawić czoła trudnym zadaniom, mającym na celu sprawdzenie ich męstwa i przydatności w szkole.
Uczniowie klasy pierwszej zręcznie przenosili jajko na łyżce (nie spadło ani razu!), rozwiązywali kalambury, dzielnie przenosili woreczki… na głowie, rozpoznawali smaki z zawiązanymi oczami. Po przejściu tak ciężkich prób zostali dopuszczeni do ślubowania:
Przyrzekali między innymi dbać o dobre imię szkoły, pilnie się uczyć, szanować rodziców i nauczycieli oraz inne osoby dorosłe. Po złożeniu ślubowania dzieci zostały uroczyście pasowane na uczniów. Dokonała tego Pani Dyrektor dotykając wielkim piórem ramienia każdego ze swoich nowych podopiecznych. Cały obrzęd był nawiązaniem do obyczajów rycerskich. Później skierowano przesłanie do rodziców, by doceniając fakt, że ich dzieci są darem, starali się słuchać tego, co mówią ich pociechy i cieszyli się czasem dzieciństwa swojego potomstwa, ponieważ szybko przeminie.
Po zakończeniu uroczystości dzieci otrzymały ogromne rogi obfitości z łakociami, aby miały czym osłodzić sobie trud rozpoczęcia nauki i wykonywania nowych obowiązków.
Natomiast przedstawiciele uczniów klas siódmych najpierw złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów, potem zaś, w części rozrywkowo – konkursowej uroczystości odpowiadali m. in. na pytania: Gdzie jest biblioteka? Jak ma na imię pani Dyrektor? Kto jest przewodniczącym samorządu szkolnego? Musieli też (bez skrzywienia się) wypić sok z cytryny, zjeść słodki poczęstunek… bez użycia rąk i obliczyć truuuudne zadania matematyczne. Nadmuchiwali też balony (aż te z hukiem pękały) i (złączeni ze sobą w pary plecami) uczestniczyli w wyścigu na „tip topy”. Uzdolnieni plastycznie uczniowie rysowali ponadto życzliwe karykatury ulubionych nauczycieli i tworzyli hasła reklamowe szkoły.
W rywalizacji zwyciężyły (ex aequo) klasy 7b i 7d,
Drugie miejsce zajęła klasa 7c, a trzecie 7a.
Tak oto powitalismy wszystkich (młodszych i starszych) pasowanych w społeczności naszej szkoły!