Nie zmrużyli oka...

2017-02-01

13 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: pani Joanny Malary, pani Wiesławy Koreckiej-Widenki oraz pana Grzegorza Przybyły uczestniczyli w zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski „Nocy biologów”.

Brali udział w zajęciach warsztatowych:

„Co w trawie piszczy? Alarm dla lokalnej bioróżnorodności”. Dowiedzieli się w trakcie ich trwania czym jest bioróżnorodność, jak ją chronić. Poznali wybrane zwierzęta i rośliny chronione. Nauczyli się jak można zatroszczyć się o przyrodę.

Warsztaty: „Między życiem a śmiercią – lekcja survivalu z niesporczakami” przybliżyły im te niezwykłe zwierzęta potrafiące przetrwać w przestrzeni kosmicznej a także w temperaturach od zera absolutnego do 150 stopni Celsjusza, toksyny, próżnię, promieniowanie, a nawet całkowity brak wody. Zapamiętali, że potrafią one żyć 100 lat w stanie kryptobiozy (życia utajonego) i nie starzeją się nawet o jeden dzień.

Na kolejnych warsztatach gimnazjaliści poznali „Ekspansywne oraz zanikające i rzadkie gatunki owadów”. Odkrywali też przyczyny tego zjawiska. Zdobywali ponadto wiedzę na temat gatunków owadów wrażliwych na działalność człowieka i zanikających na wielu obszarach.

Grupa najbardziej ambitnych uczniów pod opieką pana Przybyły wzięła jeszcze udział w dodatkowych warsztatach prowadzonych przez absolwentkę naszego Gimnazjum, obecnie studentkę biologii UŚ. Zajęcia te dotyczyły gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz nielegalnego handlu zwierzętami. 

 Organizatorzy „Nocy biologów” zaproponowali młodzieży również wykłady:

W prelekcji „Co się komu śni?” – sen został przedstawiony jako brat śmierci (ujęcie zbieżne z mitologicznym). Słuchacze dowiedzieli się wówczas, że śnią nie tylko ludzie i zwierzęta, ale nawet drzewa. Uświadomili sobie, że ewolucja odcisnęła swe piętno również na śnie i marzeniach sennych. Zapamiętali, iż bezpieczeństwa snu chronią złożone formy zachowań. Usłyszeli wreszcie, iż mechanizmami spania rządzi skomplikowana fizjologia, a w śniących mózgach, gdzieś na granicy świadomości kryją się marzenia i koszmary.

 W trakcie wykładu zatytułowanego „Komety i kosmiczna archeologia" młodzi słuchacze odkryli, że te ciała niebieskie są posłańcami z najbardziej nawet odległych krańców naszego układu planetarnego. Niosą informacje o warunkach, jakie tam panują i o materii z której składa się nasz świat. Zaskoczyło ich stwierdzenie, że są kapsułami, które staramy się otworzyć, by ucząc się o przeszłości umieć przewidzieć przyszłość.

 Początkujący biolodzy bardzo zadowoleni (choć nie do końca wypoczęci) wrócili późną nocą do swoich domów w Rybniku. Niejeden z nich już teraz nie może się doczekać, kiedy znów poświęci swój sen dla dobra nauki i dynamicznego rozwoju własnych zainteresowań...

 

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej